Yapay Zekâ Tarafından Oluşturulan Resimler Dijital Pazarlamada Kullanabilir mi?

Son zamanlarda sıkça kullanılan yapay zekâ resim oluşturma programları oldukça iyi geri dönüşler alıyor. Yapay zekâ, yazılan tanımlayıcı birkaç kelime ya da bir metinle resim oluşturabiliyor. Ortaya çıkan bu görsellerin dijital pazarlama ya da içerik çalışmalarında kullanıp kullanılamayacağı ise tartışma konusu.

DALL·E, bu uygulamalar arasında en bilineni. Midjourney de son aylarda oldukça popüler hale geldi ve kullanıcıların neredeyse hiç çaba harcamadan şaşırtıcı görsel sanat eserleri yaratmalarına olanak sağlıyor. Dikkate alınması gereken bazı koşullar olsa da bu uygulamalardan çıkan görseller istenilen takdirde her yerde kullanılabiliyor.

DALL·E kullanım koşullarına göre kullanıcılar, ticari kullanım da dahil olmak üzere, yarattıklarını herhangi bir amaç için kullanma hakkına sahip. DALL·E’nin görsel kullanım şartlarına uymayan bazı maddeler ise şöyle: İzinleri olmadan insanların fotoğraflarını yüklemek, uygun kullanım hakkına sahip olunmayan görselleri yüklemek ve ünlülerin fotoğraflarını kullanmak.

Bu görselleri satışa çıkarmak da mümkün ancak çoğu stok fotoğraf platformu böyle bir görseli kabul edip etmeyeceklerini konusunda iki kez düşünebiliyor. Bu hafta ise Getty Images, yapay zekâ sanat araçlarıyla oluşturulan illüstrasyonların yüklenmesini ve satışını yasaklayan platformlardan biri oldu.

Ali Görhan
Ali Görhan
Articles: 1609