Web3 Platformu Kullanıcılarının Ortalama %40’ı Bot

Önceki Pazartesi yayımlanan bir raporda, blok zinciri bot tespit firması Jigger, Web3 faaliyetlerinin kullanıcı tabanının önemli bir kısmının botlar olduğunu ortaya koydu.

Jigger’ın raporuna göre bu alandaki 60’tan fazla blok zinciri (blockchain) projesinde 200.000 aktif bot var. Jigger’ın analiz ekibi, her Web3 oyununun kullanıcı tabanının ortalama %40 oranında botlardan oluştuğunu ve geri kalan %60’ın meşru insan kullanıcılar olduğunu belirtti. Raporda en çok oyna-kazan (GameFi) projelerinin etkilendiği ve botların bu oyunların bazılarının kullanıcı tabanının %80’inden fazlasını temsil ettiği görülüyor.

Raporda viral bot faaliyetlerinden en çok etkilenenler, Binance Akıllı Zincir (BSC) üzerine inşa edilen projeler gibi görünüyor. BSC projelerinden bazılarında bot oranı %70. Örneğin diğer oyunlara göre popüler olan BSC tabanlı Metaverse oyunu Mobox’un kullanıcılarının %55’i botlardan oluşuyor.

Oyunların yanı sıra diğer merkezî olmayan finans sektörleri (DeFi) de bot sorunuyla boğuşuyor. Jigger kurucu ortağı Levan Kvirkvelia’ya göre botlarla dolu olan yalnızca oyunlar değil. “Kâr getiren tüm hizmetler botlarla dolup taşıyor.”

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Ali Görhan
Ali Görhan
Articles: 1471