Veri Depolama Ortamlarının Geleceği Karanlık

Fiziksel diskler ve buluttaki veri depolama ortamı satışları düşüyor.

Western Digital ve Seagate, sabit disk (HDD) ve katı hal sürücüsü (SSD) satışlarının 2022 yılı boyunca düşüş gösterdiğini ve “durumun daha da kötüye gittiğini” açıkladı.

Western Digital CEO’su David Goeckeler, Goldman Sachs’ın son teknoloji konferansında yaptığı açıklamada şirketin yılın son çeyreğinde 3,6-3,8 milyar dolar civarında satış geliri elde edeceğine güveni olmadığını söyledi.

Seagate de son çeyrek için gelir tahminlerini revize ederek 2,5 milyar dolardan 2,1 milyar dolara düşürdü. CEO Dave Mosley, konferansta yaptığı konuşmada, “herkes her türlü depolama alanına yatırım yapmaktan biraz vazgeçiyor gibi” dedi.

Veri depolama sektörünün sıkıntıları

Goeckeler’in konuşmasına göre saygın sağlayıcıların bulut depolama yatırımları bile azaldı. Dolayısıyla fiziksel satışlardaki gerileme, salgın sonrası evden çalışma izinlerini kolaylaştırmak isteyen işletmelerin bulut depolamaya yatırım yapma eğilimine dayanmıyor.

Mosley bunun yerine satışlardaki gerilemenin hem kurumsal hem de tüketici düzeyindeki ilgi ve destek eksikliğinden kaynaklandığını iddia ediyor ve bunun yılın bu dönemi için alışılmadık bir durum olduğunu söylüyor.

Goeckeler ayrıca COVID-19’un maliyetleri yüksek tutarak WD’nin brüt marjlarını düşürdüğünü ekledi ve konuşmasına şöyle devam etti:

“Ve umarım bir noktada COVID’den kurtulacağız. İster lojistik olsun ister çalışanlarımızı güvende tutmak olsun, COVID ile birlikte bize çıkan diğer tüm ek maliyetler düşecek ve işimizden beklediğimiz marjlara geri dönebileceğiz. Bu nedenle şu anda biraz düşük bir seviyedeyiz.”

Ali Görhan
Ali Görhan
Articles: 1607