Uzay Çöplerinin Dünya’ya Atıldığı Anlar Paylaşıldı!

Uzay istasyonu, uzaydaki çöplerden kurtulmak için çöpleri Dünya’ya atıyor. ISS mensubu bir kişi o anları paylaştı.

Uzaya giden roketler, görevleri tamamlandığı zaman uydu ya da kapsüllerden ayrılıyor. Bunların birçoğu Dünya’ya geri dönerken birçoğu da uzayda kalıyor. Dünyadaki çöplerin toplanması insanlar için büyük bir nimet olsa da bu uzayda pek mümkün olmuyor. Bunun sonucunda ise ISS’teki mürettebat, istasyonun çöplerini nasıl ortadan kaldırdığını gösteren kısa bir video paylaştı.

Uzaydan Dünya’ya atılan çöpler kısa sürede yanıyor

Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki (ISS) astronotlar, Dünya’nın 250 mil üzerindeki yörüngede olan birikmiş çöpleri yok etmek için yeni bir yöntem arıyor. Nisan ayında mürettebata katılan ISS sakini Samantha Cristoforetti, Twitter üzerinden yeni bir video paylaşımı yaptı.

Bu videoda yörüngedeki çöplerin fırlatıldığı görülüyor. Bu durum, Dünya’daki insanların çöpleri pencereden dışarı atmasına benzetiliyor. Ancak uzaydan Dünya’ya atılan çöpler, Dünya’nın ortamına aşırı hızlı girdiği için kısa sürede yanıyor.

İtalyan astronot attığı tweet’te çöp atımı hakkında açıklama yaptı:

“Temmuz ayında Space Station için yepyeni bir işlevi inceledik. Kuru çöp ve köpükle dolu bu büyük çöp konteyneri, istasyondaki basınçsız bir hava kilidinden fırlatıldı. Ayrıca Dünya’nın ambiyansında zararsız bir şekilde gözlerini açtı.”

Teksas merkezli Nanoracks’ın inşa ettiği hava kilidinin çöp konteynerleri, 272 kg çöpü tutabiliyor. Nanoracks’taki Bishop Airlock program yöneticisi Cooper Read bu yılın başında yaptığı açıklamada, “Dört astronot, yılda 2500 kg çöp veya haftada yaklaşık iki kutu çöp üretebiliyor. Uzay, yaşayan ve çalışan daha fazla insanın olduğu bir zamana girerken bu tıpkı dünyadakiler için olduğu kadar kritik bir işlevdir.” dedi.

Temmuz ayında hava kilidinin birincil kullanımının ardından Nanoracks CEO’su Dr. Amela Wilson da yaptığı açıklamada, “Bu kârlı yaklaşım, yalnızca ev istasyonları atıklarının ortadan kaldırılması için ileriye giden yolu göstermekle kalmıyor, ayrıca ISS’den bir araç olarak yararlanma kapasitemizi de gözler önüne seriyor. Alçak Dünya yörüngesindeki iş yerlerinin sonraki aşamaları için nasıl bir araya getirebileceğimize dair önemli bilgiler sunan iş bilgisi test ortamı.” dedi.

Ali Görhan
Ali Görhan
Articles: 1471