Uber’in Başı Siber Saldırı ile Dertte!

Araç paylaşım devi Uber’e ait bilgisayar sistemleri, bilgisayar korsanları tarafından hedef alındı. Uber, söz konusu siber güvenlik olayını takip ettiğini açıkladı.

Şirket, dün akşam ‘‘siber güvenlik olayı’’ olarak tanımladığı olayı öğrendikten sonra kolluk kuvvetleri ile temasa geçtiğini bildirdi. Uber, dün akşam paylaştığı tweette ‘‘Şu anda bir siber güvenlik olayına yanıt veriyoruz. Kolluk kuvvetleriyle temas halindeyiz ve yaşanan gelişmeleri buradan paylaşacağız.’’ açıklamasını yaptı.

New York Times’ın bir raporuna göre Uber, dünkü güvenlik ihlalini öğrenir öğrenmez ne olduğunu tam olarak anlamaya çalışırken bir dizi dahili bilgisayar sistemini çevrim dışına almış. New York Times’a göre Uber çalışanları, şirketin iç mesajlaşma sistemi aracılığıyla saldırının yapıldığı bilgisini içeren bir mesaj aldı: ‘‘Bir bilgisayar korsanı olduğumu ve Uber’in bir veri ihlaline maruz kaldığını duyuruyorum.’’ Mesajın, bilgisayar korsanının erişmeyi başardığı bir Uber çalışanının hesabından gönderildiği bildirildi.

Olayla ilgili bilgisi olan iki çalışan New York Times’a, yönetim tarafından kendilerine popüler mesajlaşma platformu olan Slack uygulamasını kullanmayı bırakmaları talimatını verdiğini söyledi. Çalışanlar ayrıca Uber tarafından işletilen diğer dahili sistemlere erişim sağlayamadıklarını da belirttiler. 

Uber, siber güvenlik olayı ile ilgili henüz herhangi bir ayrıntı paylaşmadı. Şirket, çok sayıda sürücü ve kullanıcının kişisel verilerini elinde bulundururken bilgisayar korsanının bu bilgilerin çoğunu çalmayı başardığına dair endişeler söz konusu. 

Ali Görhan
Ali Görhan
Articles: 1457