Twitter’ın Kurucu Ortağı Jack Dorsey, Twitter-Musk Davasında Görevden Alınacak

Twitter Inc.’ın kurucu ortağı Jack Dorsey, mahkeme dosyalarına göre sosyal medya şirketinin Elon Musk’a açtığı davanın bir parçası olarak, bugün yemin altında sorgulanacak.

Geçen yıl Twitter’ın CEO’luğundan istifa eden Dorsey, Elon Musk tarafından Twitter’ın 44 milyar dolarlık satın alım anlaşmasıyla ilgili mahkeme mücadelesinin bir parçası. Bugün ise Jack Dorsey, Zoom üzerinden her iki tarafın avukatları tarafından sorgulanacak.

Musk temmuz ayında, şirketin platformundaki sahte ve spam hesapların sayısını yanlış beyan ettiği iddiaları üzerine anlaşmayı feshetmek için harekete geçti. Öte yandan Twitter, anlaşmaya sadık kalması için Musk’a dava açmıştı.

Musk’ın anlaşmayı sona erdirme hamlesinden önce Dorsey, Musk’ın Twitter’ı satın alma olasılığı hakkında olumlu konuşmuştu. Satın alım duyurulduktan kısa bir süre sonra Dorsey tweet atarak: Elon, güvendiğim tek çözüm. Bilincin ışığını yayma görevine güveniyorum, demişti.

Musk, şirketi sözleşmeye uymamakla ve sosyal medya platformundaki bot hesapları üzerinden ekibini yanıltmakla suçlayarak Twitter anlaşmasından çekildi. Twitter, devralma anlaşmasını tamamlamaya zorlamak için dünyanın en zengin adamına dava açtı. Beş günlük dava süreci, 17 Ekim’de ABD’nin Delaware eyaletinde başlıyor.

Musk, son mahkeme başvurusunda Twitter’ı veri güvenliğindeki ciddi kusurları gizleyerek dolandırıcılık yapmakla suçladı. Musk, ABD Kongresi’ne yabancı ajanlar tarafından sosyal medya platformuna müdahale ettiğini söyleyen muhbir Peiter Zatko’nun iddialarını kabul ederek daha önce açtığı davayı değiştirdi.

Musk ayrıca Twitter’ın tüketici bölümünün eski başkanı Kayvon Beykpour’u sosyal medya platformundaki spam veya robot hesaplarıyla ilgili soruları yanıtlaması için görevlendirmesini istedi.

Bir mahkeme dosyasına göre, Beykpour şimdiye kadar belgeleri teslim etme veya ifade verme çabalarından kaçındı. Musk’ın hukuk ekibi, Beykpour’un davalarında kilit bir figür olduğunu, çünkü kaç hesabın gelir getirici olduğunu ölçmekle yakından ilgilendiğini iddia ediyor.

Twitter, Zatko’nun iddialarının şirket hakkında “yanlış bir anlatı” çizdiğini ve Musk’ın iddialarının “olgusal olarak yanlış, yasal olarak yetersiz ve ticari olarak alakasız” olduğunu söyledi.

Ali Görhan
Ali Görhan
Articles: 1390