Twitch Kumar Sitelerine Yasak Getiriyor

Twitch, platformda kumar oyunlarının varlığına ilişkin artan endişeler doğrultusunda politikasında önemli bir değişikliğe gitti. Twitter’da bir açıklama yayınlayan Twitch, ABD’de ve “yeterli tüketici koruması sağlayan” diğer bölgelerde lisanssız slot, rulet ve zar oyunları içeren kumar web sitelerinin yayınlarını yasaklayacağını söyledi.

Bir Twitch yayıncısının Counter-Strike: Global Offensive bağımlılığı karşıtlığını finanse etmek için 200.000$ olduğu iddia edilen bir parayla hem izleyicileri hem de emsallerini dolandırdığına dair bir skandalın çıkmasından sonra, önde gelen kişiler canlı yayın şirketine temeldeki daha büyük soruna çözüm üretmesi için baskı yapmaya başladı.

Twitch uzun bir süre buna göz yummuş gibi görünse de Amazon’a ait canlı yayın platformu bugün kumar yayınlarıyla ilgili büyük bir değişiklik yaptığını duyurdu. Bunun hem içerik oluşturucular hem de izleyiciler için büyük sonuçları olacak.

Sosyal medyada yayınlanan yeni bir güncellemeye göre, Twitch artık “ABD’de veya yeterli tüketici koruması sağlayan diğer yargı bölgelerinde lisanslı olmayan slot, rulet veya zar oyunları içeren kumar sitelerinin yayınına” izin vermeyecek. Liste şu anda Stake.com, Rollbit.com, Duelbits.com ve Roobet.com’u içerse de Twitch durumu değerlendirmeye devam ettikçe yasaklanan site sayısının artabileceğini belirtiyor. Öte yandan canlı yayın platformu, spor bahislerine, fantezi sporlarına ve pokere izin vermeye devam edecek. 

Twitch’in resmî Twitter sayfasında paylaştığı açıklama tweeti şu şekilde:

Söz konusu politika değişikliği 18 Ekim’de yürürlüğe girecek. Twitch, bu tarihten önce yeni politikasını daha fazla ayrıntıyla yayımlamayı vaat ediyor.

Yeni kurallar kumar oynamayı tamamen yasaklamasa da yayıncılar tarafından tercih edilen veya tanınmış yayıncılara sponsor olan en büyük web sitelerinden bazılarını hedef alacak. 

Ali Görhan
Ali Görhan
Articles: 1471