Telefon ile uydu bağlantı furyasına Samsung da katılıyor

Dört farklı modelden oluşan iPhone 14 ailesinde bir uydu üzerinden acil SOS özelliği bulunuyor. Bu konuda Samsung da çalışıyor.

iPhone 14 ailesi kaçıranlar için 14, 14 Plus, 14 Pro ve 14 Pro Max modellerinden oluşuyor ve bu modellerin hepsinde uydu üzerinden acil SOS özelliği yer alıyor. Telefonlar alındıktan sonraki iki yıl boyunca ücretsiz olarak kullanılabilecek (Sonrası için ücret belli değil) bu özellik, telefonların çekmediği acil durumlarda hayat kurtarması için tasarlandı. Uydu bağlantı özelliği detaylarına burada yer verdiğimiz, kısa süre önce tanıtılan Huawei Mate 50 modellerinde de yer alıyor. Sürece katılacak bir diğer büyük isim ise Samsung olacak gibi görünüyor.

Ortaya atılan iddialara göre Güney Kore merkezli teknoloji devi altyapı üzerinde aktif olarak çalışıyor. Şimdilik uydu bağlantı sunacak ilk telefon ya da telefonların hangisi olacağı bilinmiyor. Ancak 2023’ün başında gelecek Galaxy S23 serisi ile bu konuda bir adım atılacağı düşünülüyor. Samsung bu sistemi 2023’ün ilk katlanabilir telefon modellerine de bırakabilir.

Bu arada Samsung bugün bir başka haberle daha gündemde yer alıyor. Söylendiği kadarıyla firma Galaxy S24 serisiyle ya da 2024’ün ilk katlanabilir telefonları ile Wi-Fi 7 kullanma planları yapıyor. Wi-Fi 7’ye kadar Wi-Fi 6E’nin öne çıkacağı, daha sonra ise yeni altyapı ile hızların ciddi seviyede artacağı belirtiliyor. Wi-Fi 7’nin 30 Gbps hatta uygun şartlarda 40 Gbps seviyesini görebileceği söyleniyor.

Apple uydu üzerinden acil SOS özelliği hakkında bilinmesi gereken temel bilgileri şöyle aktarıyor: “iPhone 14 ürün serisinde uydu üzerinden Acil SOS özelliği de sunuluyor. Bu özellik, yazılımla derin bir şekilde entegre edilmiş özel bileşenleri bir araya getirerek antenlerin doğrudan uyduya bağlanmasını sağlıyor. Böylece hücresel ağ veya Wi-Fi kapsamı dışındayken acil çağrı merkezine mesaj gönderme imkânı tanıyor. Uydular düşük bant genişliğine sahip hareketli hedefler olduğu için mesajların ulaştırılması dakikalar sürebiliyor.

Her saniye çok önemli olduğu için iPhone, uydu üzerinden Acil SOS özelliği sayesinde kullanıcının durumunu değerlendiren birkaç yaşamsal soruyu önceden yüklüyor ve ona uyduya bağlanmak üzere telefonunu ne tarafa yöneltmesi gerektiğini gösteriyor. Ardından ilk sorular ve takip mesajları, Apple’dan eğitim almış ve kullanıcı adına yardım isteyebilecek uzman çalışanların bulunduğu merkezlere iletiliyor.

Bu çığır açıcı teknoloji, hücresel bağlantı veya Wi-Fi bağlantısı olmayan durumlarda kullanıcıların Bul özelliğinden yararlanarak bulundukları konumu uydu üzerinden manuel olarak paylaşmalarına da imkân tanıyor. Böylece ağ bağlantısının olmadığı yerlerde doğa yürüyüşü veya kamp yaparken güvenlik duygusu veriyor.”

Samsung planları yanında bu da ilginizi çekebilir: Tam 2 bin beygirlik Ford Pro Electric SuperVan

Ali Görhan
Ali Görhan
Articles: 1609