Tamamen Okyanusla Kaplı Bir Gezegen Bulunmuş Olabilir

Gökbilimciler, tamamen suyla kaplı olabilecek ilgi çekici bir ötegezegen keşfettiler. Potansiyel okyanus dünyası, Draco takımyıldızında yaklaşık 100 ışık yılı uzaklıkta bulunan TOI-1452 b olarak adlandırılıyor.

Gezegen, NASA’nın Transit Exoplanet Survey Satellite (TESS) verilerini kullanan uluslararası bir ekip tarafından keşfedildi. TOI-1452 b, Dünya’dan biraz daha büyük ve ağır olan super-Earth adı verilen bir gezegen türü. Gezegen ev sahibi yıldızının yaşanabilir bölgesinde yer alıyor. Yani yıldızıyla arasındaki mesafe gezegende su bulunmasına elverişli.

Bunun bir okyanus dünyası olduğunu gezegenin yarıçapı, kütlesi ve yoğunluğu bize düşündürtüyor. Dünya yüzeyinin %70’i okyanuslarla kaplı olmasına rağmen, bu su gezegenimizin kütlesinin %1’inden daha azını oluşturur. Ancak TOI-1452 b gezegeni, kütlesinin %30’a kadar olan kısmının su gibi daha hafif bileşenlerden oluşabileceğini düşündüren bir yoğunluğa sahip.

Baş araştırmacı Charles Cadieux yaptığı açıklamada, “TOI-1452 b, bugüne kadar bulduğumuz bir okyanus gezegeni için en iyi adaylardan biri. Yarıçapı ve kütlesi, Dünya gibi temelde metal ve kayadan oluşan bir gezegen için beklenenden çok daha düşük bir yoğunluğa işaret ediyor.” şeklinde belirtti.

Bu durum gezegeni potansiyel olarak Jüpiter’in uyduları Ganymede ve Callisto gibi güneş sistemimizdeki bazı aylara veya Satürn’ün sıvı okyanuslara ev sahipliği yaptığı düşünülen Titan ve Enceladus’a benzer olduğunu işaret ediyor. Ancak bu uydulardaki okyanuslar, güneşten çok uzak oldukları için kalın buz kabuklarının altında gizli.

Araştırmacılar, TOI-1452 b’nin gerçekten derin bir okyanusla mı kaplandığını veya boyutu ve yoğunluğunun atmosferi olmayan çok büyük bir kaya olması gibi başka bir açıklaması olup olmadığını görmek için daha derinlemesine inceleme yapmaya hevesliler. James Webb Uzay Teleskobu’nu kullanarak gezegenin daha ileri gözlemlerini planlamayı umuyorlar.

Araştırmacılardan bir diğeri, aynı zamanda Webb’in NIRISS aracının Baş Araştırmacısı olan René Doyon, “Webb Teleskobu ile yaptığımız gözlemler TOI-1452 b’yi daha iyi anlamak için çok önemli olacak. Mümkün olan en kısa sürede, bu garip ve harika dünyayı gözlemlemek için Webb’de zaman ayıracağız.” diye belirtti.

Ali Görhan
Ali Görhan
Articles: 1608