Savcı Ortadan Kaybolan Kripto CEO’suna 40.000 Yıllık Hapis İstiyor

Türk savcılık makamları bir yıl kadar önce çöken kripto para borsası Thodex’in kayıp CEO’su Faruk Fatih Özer ve diğer Thodex yöneticileri için 40.000 yıldan fazla hapis istiyor.

Nisan 2021’de ticareti durduran Thodex kripto para borsasının CEO’su Faruk Fatih Özer, müşterilerin hesaplarına erişimini kapattıklarında bunun sadece şüpheli faaliyetleri araştırmak için olduğunu söylemişti. Ardından arkasında çökmüş bir borsa ve 24 milyon ile 2,5 milyar dolar arasında olduğu tahmin edilen kayıp para bıraktıktan sonra ortadan kayboldu.

Özer, ortadan kaybolduktan sonra geride bıraktığı ifadede sadece “çalışarak müşterilere olan borçlarını ödemek” için kaçak olduğunu ve borcunu kapatmaya yetecek kadar para kazandıktan sonra Türk yetkililere teslim olacağını söylüyordu.

Özer’in 24 milyon ile 2,5 milyar dolar arasındaki borcunu bir şekilde kapatma planları Arnavutluk makamları tarafından yakalanınca suya düştü. Özer, şu an savcının kendisi ve diğer yöneticiler için 40,564 yıl hapis cezası talep ettiği Türkiye’ye iade edilme tehdidiyle karşı karşıya. Bloomberg News‘ün haberine göre iddianamede sanıklar suç örgütü kurmak, dolandırıcılık ve kara para aklamakla suçlanıyor.

Ali Görhan
Ali Görhan
Articles: 1457