OPPO da şarj cihazlarını kutudan çıkarıyor

Akıllı telefon pazarının Türkiye’de de yer alan önemli firmalarından OPPO da şarj cihazlarını kutudan çıkarıyor.

Akıllı telefon pazarında Apple’ın başlattığı kutulardan şarj cihazı çıkarma furyasına birçok Android üreticisi uzun süre dayandı. Bu isimlerden birisi de OPPO olmuştu. Ancak firma yeni yılda artık bunu yavaş yavaş değiştirecek. Konuda resmî bir açıklama yapan şirket, yeni telefonların kutusundan şarj cihazını kaldıracağını ve şarj cihazlarını ayrı olarak satacağını doğruladı. Bunu her cihaz için yapmayacağı düşünülen Çin merkezli dev, bu konuda bazı kişileri üzüyor ancak tüm telefonlarında USB-C kullanıyor.

Bu açıdan artık herkesin elinde en azından bir tane USB-C şarj adaptörü bulunuyor. Yüksek güçlü tek bir adaptör satın alındıktan sonra tüm USB-C cihazlar güçlü şekilde beslenebiliyor ve bu cihazlar yıllarca kullanılabiliyor. Bu arada Xiaomi sonrasında Redmi tarafında da kutusunda şarj cihazı olmayan telefonlar pazara çıkmaya başladı. Bundan sonra birçok Redmi modeli kutusunda da şarj cihazı olmayabilir.

OPPO bundan önce iki yeni katlanabilir telefon ile gündeme gelmişti. Kaynaklara göre şirket Find N Fold ve Find N Flip modelleri üzerinde çalışıyor ve bu telefonları küresel pazarlara çıkarmaya hazırlanıyor. İsimsel olarak Samsung’un izinden gidecek gibi görünen firma, “Fold” versiyonu yatay katlanabilir, “Flip” versiyonu ise dikey katlanabilir formda hazırlıyor.

İddia edildiği kadarıyla güçlerini Snapdragon 8+ Gen 1 işlemciden alacak katlanabilir telefonlar, kaynaklara göre yeni bir menteşe sistemi üzerine kurulacak ve ekran üstü katlanma yerini de neredeyse görünmez hale getirecek.

Ali Görhan
Ali Görhan
Articles: 1608