Net sıfır karbon hedefini açıklayan Samsung, Rusya pazarına dönüş planlıyor olabilir

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, bugün iki farklı konuda yer alıyor. Burada özellikle olası Rusya planı dikkat çekiyor.

Samsung son dönemde telefon satışı özelinde harika zamanlar geçirmiyor. Diğer firmalar gibi Samsung da küresel durumlardan etkileniyor. Geçtiğimiz aylarda tedarikçileri bilgilendiren şirket, telefon üretimi konusunda 2022 hedefini küçülttü. Firma normalde 2022 toplamında 310 milyon civarında Galaxy telefon üretmeyi hedefliyordu. Bu hedef daha sonra 280 milyon seviyesine çekildi.

Bu gelişmenin arkasında genel olarak satışların düşmesi yanında Ukrayna’yı işgal eden Rusya’ya sevkiyatların bitirilmesi de yer alıyor. Ancak ortaya çıkan bilgilere göre bu yakında değişebilir. Eğer yapılan açıklamalar ve ortaya atılan bilgiler doğru çıkarsa firma Rusya pazarına yeniden girmek için ekim ayını bekliyor. Ekim ayında firmanın ürünlerini Rusya’ya göndermeye başlayacağı ve internet üzerinden de satışa döneceği iddia ediliyor.

Bu adımı ile çok büyük tepki çekme ihtimali olan Samsung’u bugün gündeme getiren bir diğer konu ise çevre ile alakalı net sıfır karbon hedefini açıklaması oldu. Firma bu seviyeye ulaşmak için kendisine 2050 yılını hedef koyuyor. Samsung’un bu arada RE100 girişime dahil olduğu da açıklanıyor. Firma bu bağlamda üretim süreçlerini tamamen yenilenebilir enerji üzerine kuracak ve daha çevreci bir şirket halini alacak.

Ali Görhan
Ali Görhan
Articles: 1390