Nathan Hale

  • Doğum tarihi : 06.Haziran.1755 Ölüm tarihi : 22.Eylül.1776
  • Nathan Hale kaç yaşında öldü : 21
  • Kilo & Boy :
  • Burcu : İkizler
  • Meslek : Asker
  • Nathan Hale doğum yeri : Connecticut, ABD.
  • Ölüm yeri : New York, ABD.

Casus

Nathan Hale, 6 Haziran 1755 tarihinde Connecticut’da Elizabeth ve Richard Hale çiftinin çocuğu olarak doğmuştur.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Connecticut eyaletinin New Haven kentinde bulunan Yale Üniversitesinden 18 yaşındayken 1773 yılında mezun olmuştur. New London’da öğretmen olarak görev yapmaya başladı.

Nathan Hale kendisi gibi Yale’den mezun 3 arkadaşıyla birlikte Amerika’nın ilk istihbarat operasyonlarını yapan “Culper Ring” adlı örgütün üyesi idi.

1775 yılında başlayan Amerikan Bağımsızlık Savaşı sırasında Amerika Ordusu için bir askerdi.

8 Eylül 1775 tarihinde General George Washington İngiliz işgali altındaki New York Manhattan Adasına İngiliz’lerin konumunu öğrenmek için gönüllü olan üsteğmen Nathan Hale’yi göndermiştir. Ama İngilizler tarafından yakalandı.

1776’da İngilizler tarafından deşifre edilen Nathan Hale casusluk yaptığını itiraf edip pişman olduğunu söylemesine rağmen 22 Eylül 1776 tarihinde New York’da 21 yaşında idam edildi.

Nathan Hale, daha sonraları Yale Üniversitesi mezunları ve bazı bilim adamlarının girişimleri ile Bağımsızlık Savaşı kahramanı ilan edilmiştir.

Yale Üniversitesi’nin eski kampüsünde Nathan Hale’in bir heykeli bulunur. Bu heykelin birer örneği sonradan Virginia longley’deki CIA binası ile Andover’daki Philips Academy’nin önüne de dikilmiştir.

Nathan Hale, idam edilirken “i only regret that i have but one life to lose for my country” “Vatanım için feda edecek tek bir canım olması tek üzüntümdür” sözü ünlüdür.
Nathan Hale adı Amerika’da birçok okul ve askeri birlikler gibi çeşitli yerlere verilmiştir.
Kaynak:Biyografi.info

Ali Görhan
Ali Görhan
Articles: 1390