NASA, Kutup Işıklarının 64 Saniyelik Muhteşem Videosunu Paylaştı

NASA, Dünya’nın 268 mil yukarısındaki Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan (ISS) çekilmiş nefes kesici bir hızlandırılmış video paylaştı.

Muhteşem görüntü, gezegenimizi başka bir dünya gibi gösteren görkemli bir kutup ışığına sahip. Uluslararası Uzay İstasyonu’nu ziyaret eden birçok astronot için, bir kutup ışığına tanık olmak, genellikle kaldıkları sürenin en önemli olaylarından biri. Bu doğa olayı, güneş fırtınalarından gelen parçacıklar ile Dünya atmosferindeki gazlar çarpıştığında ortaya çıkar.

NASA, 64 saniyelik videoyu pazartesi günü Twitter’da paylaştı. Avustralya’nın doğusundaki ay ışığının aydınlattığı Mercan Denizi’ne doğru ilerlemeden önce Hint Okyanusu üzerinden geçerken yörüngeden çok uzak yeri gösteriyor.

25. saniyede, Dünya’nın üzerinde yükselirken ayın parlak görüntüsüne bakın. 30. saniyede ise istasyon güney Avustralya üzerinde seyahat ederken kutup ışığının görüntüden nasıl kaydığına dikkat edin. Orion takımyıldızının da yükseldiğini görebilecek misiniz bir bakın.

Videonun sonuna doğru birkaç şimşek fırtınası gece manzarasını noktalamadan önce görüntüler birkaç yüz mil aşağıdaki okyanustan parıldayan ay ışığının güzel görüntüsünü gösteriyor.

Görüntünün ortasında ne olduğunu merak ediyorsanız ISS’nin önemli bir parçası olan Canadarm2’dir. Robotik kol, istasyonun dışındaki uzay yürüyüşleri sırasında astronotlara yardımcı olmak için kullanılıyor. Ayrıca yaşanabilir uydu ile güvenli bir şekilde kenetlenmelerine yardımcı olmak ve ziyaret eden uzay gemilerini almak için kullanılır. Geçen yıl, küçük bir uzay enkazı Canadarm2’ye çarptı ve yara aldı ancak ciddi bir hasar almadı ve normal şekilde çalışmaya devam etti. Molaları sırasında, Uluslararası Uzay İstasyonun’daki astronotlar, Dünya’nın ve ötesinin rakipsiz manzaralarını sunan yedi pencereli Cupola modülüne genellikle dosdoğru ve çabucak gider. Bazıları da istasyonun birçok DSLR fotoğraf makinesinden birini alıp inanılmaz manzarayı yakalamayı sever.

Ali Görhan
Ali Görhan
Articles: 1457