NASA Kara Deliğin Ürpertici Seslerini Paylaştı

NASA, 21 Ağustos günü bir kara deliğin sesini insan kulağının algılayabileceği biçimde yayımladı. NASA sesin nasıl kaydedildiği konusunda bir tweet paylaştı.

Türkçesi: Uzayda ses olmadığı yanılgısı, çoğu uzayın bir boşluk olması ve ses dalgalarının yol almasına imkan vermemesi nedeniyle ortaya çıktı. Bir galaksi kümesinde çok büyük miktarda gaz olması sayesinde gerçek sesi yakalayabildik. Burada, büyütülmüş ve diğer verilerle karıştırılmış, bir kara deliğin sesini duyabilmek için.

Duyulan ses galaksi kümesi Perseus’a ait ve veriler NASA’nın Chandra X-ray Gözlemevi’nden geliyor. Ses kaydının son hali ise NASA’nın Kara Delik Haftası için Mayıs ayında yayımlandı. NASA’nın yaptığı açıklamaya göre: Gökbilimciler, karadelikten gönderilen basınç dalgalarının, kümelerin sıcak gazında bir notaya dönüşebilecek dalgalanmalara neden olduğunu keşfetti.

Kara delikler farklı şekillerde de seslendirilebiliyor. NASA ayrıca, yaklaşık 54 milyon ışık yılı uzaklıkta, Galaxy Messier 87 veya M87’nin merkezinde bulunan kara deliğin bir sonifikasyonuna sahip. Bu sonifikasyon Chandra X-ray Gözlemevi, NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu ve Şili’deki ALMA gibi çeşitli teleskoplardan alınan verilerdeki dalga boylarını farklı ses tonlarıyla eşleştirerek elde edildi.

Ali Görhan
Ali Görhan
Articles: 1390