Musk’tan İran’a Destek: Starlink Etkinleştirildi!

Musk, İran’da internet özgürlüğü konusunda Blinken’e yanıt olarak Starlink’i etkinleştirdiğini söyledi.

Geçtiğimiz günlerde Iran’da başörtüsünü düzgün kapatmadığı gerekçesiyle 22 yaşındaki Mahsa Amin İran ahlak polisi tarafından katledilmişti. Bu insanlık dışı katlin üzerine halk sokağa çıkarak ülkede yer yer protestolarda bulundu. İnternet izleme grubu NetBlocks perşembe günü yaptığı açıklamada, sosyal medyaya ve bazı içeriğe erişimin sıkı bir şekilde kısıtlandığı İran’da yeni bir mobil internet kesintisinin kaydedildiğini söyledi. NetBlocks, pazartesi günü başkentte internet bağlantısında komple bir kesinti olduğunu ve bunu protestolarla ilişkilendirdiğini bildirdi.

Bunun üzerine Hazine Bakanlığı, Washington’ın uzun süredir İran’a yönelik yaptırımlarına internetle ilgili bazı istisnalar sağladığını, ancak cuma günkü genel lisans güncellemesinin bunları modernize etmeyi amaçladığını söyledi.

Hükümetleri internet erişimini tekrar kapatırsa, genişletilmiş lisansın İranlılara nasıl yardımcı olacağı sorulduğunda, bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisi gazetecilere bilgilendirme yaparak İran hükümetinin hala “iletişim için baskıcı araçlara” sahip olacağını söyledi. Yetkili, yeni lisansın İran halkının bu baskıcı araçlardan bazılarıyla yüzleşmesini kolaylaştırdığını söyledi. SpaceX CEO’su Elon Musk, cuma günü Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in yeni lisansla ilgili bir tweet’ine, Rusya’nın işgaline karşı mücadelesi için Ukrayna’ya zaten verilmiş olan, firmanın uydu geniş bant hizmetine atıfta bulunan “Starlink’i Etkinleştirme” yorumuyla yanıt verdi.

Tweet örgüsüne aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Ali Görhan
Ali Görhan
Articles: 1457