Meta, Ürünlerindeki “Topluma Yönelik Zararları” Keşfeden Ekibi Feshetti

Meta’da Facebook ürünlerinin neden olduğu “topluma yönelik potansiyel zararları” inceleyen Sorumlu İnovasyon Ekibi tarih oldu.

The Wall Street Journal’ın haberine göre Sorumlu İnovasyon Ekibi kısa bir süre önce dağıtıldı. Ancak çoğu üye, şirketteki diğer ekiplerde kalmaya devam edecek. Bir Meta sözcüsü Wall Street Journal’a şirketin “ekibin hedeflerine bağlı olduğunu” söyledi ancak değişiklik için bir neden belirtmedi.

Facebook Başkan Yardımcısı Margaret Stewart tarafından yazılan 2021 tarihli bir blog yazısına göre Sorumlu İnovasyon Ekibi birkaç yıl önce kuruldu. Stewart geçen yıl yazdığı yazıda ekibin, mühendislerin yanı sıra sivil haklar ve etik alanlarında geçmişi olan kişilerden oluştuğunu ve şirketin diğer ekiplere “toplumsal sorunlar ve ikilemler yelpazesindeki potansiyel zararlar” konusunda tavsiyelerde bulunduğunu belirtti.

Sorumlu İnovasyon ekibi yakın zamanda üzerinde değişiklik yapılan tek ekip değil. Bu yazın başlarında Meta, yapay zekadan sorumlu ekibini tamamen yeniden düzenledi. Tarihinde ilk kez gelirleri azalan şirket, ekip düzenlemeleri gibi hamlelerle maliyetleri düşürmeye çalışıyor. Meta, Reality Labs bölümündeki bazı projeleri de sonlandırdı ve potansiyel işten çıkarma söylentileri arasında işe alımları yavaşlattı.

Ali Görhan
Ali Görhan
Articles: 1390