Kompakt bir seçenek olacak Sony Xperia 5 IV için tarih verildi

Akıllı telefon pazarının geride kalan isimlerinden Sony, pazarda kalmayı sürdürüyor. Firmadan bu sefer Sony Xperia 5 IV geliyor.

Sony, geride bıraktığımız yıl çok az sayıda dikkat çeken akıllı telefon modeline imzasını attı. Firma 2022’de de ürün gamını aşırı oranda büyütmeyecek ancak pazarı yeni nesil Xperia modellerinden mahrum bırakmayacak. İşte bu modellerden birisi olan Sony Xperia 5 IV, yapılan resmi paylaşıma göre 1 Eylül tarihinde lanse edilecek. “Yaratıcı ol. Kompakt ol” mottosuyla öne çıkarılan telefon, henüz herhangi bir sızıntının merkezinde yer almıyor. Ancak telefonun gücünü Qualcomm imzalı Snapdragon 8+ Gen 1 işlemciden alacağı söyleniyor. Bu açıdan nispeten kompakt bir amiral gemisi yolda bulunuyor. Telefonun Türkiye satışı ise beklenmiyor.

Sony’nin son dönemde tanıttığı en iddialı modeli Sony Xperia 1 IV olmuştu. 1.400 euro gibi yüksek bir satış fiyatı bulunan modelin en iddialı olduğu yanı kamera sistemi Modelin arkasında tam olarak üç farklı kamera bir araya geliyor. Burada 1/2,5 inç 12 megapiksel F2.2 ultra geniş açı + 1/1,7 inç 12 megapiksel F1.7 OIS’li geniş açı + 1/3,5 inç 12 megapiksel 85-125 mm F2.3-F2.8 OIS’li telefoto kameraları bir araya geliyor.

Bu periskop temelli telefoto kamera ile “gerçek optik zoom sunan ilk akıllı telefon modeli” olan cihaz, burada tam olarak 3,5 ile 5x arasında bir yakınlaştırma getiriyor.

Optik zoom temelinde kayıpsız yakınlaştırma sunan cihaz, her üç kamera ile 4K 120 FPS video çekimi yapabiliyor ve çok gelişmiş seviyede otomatik netleme gerçekleştirebiliyor. Telefonun önünde ise 12 megapiksellik bir selfie kamerası yer alırken, arka optiklerde Zeiss T* kaplama kullanılıyor. Bu optikler ile yansımaları minimize eden telefon, üç farklı renkte hazırlanmış.

Not: Görsel temsilidir.

Ali Görhan
Ali Görhan
Articles: 1390