iPhone 14 serisinin trafik kazası algılama özelliği gerçek kaza ile test edildi [Video]

iPhone 14 serisinde yer alan en önemli özelliklerden trafik kazası algılama altyapısı, gerçek bir kaza ile test edildi.

iPhone 14 ailesindeki her üyesinde hayati bir trafik kazası algılama özelliği yer alıyor. Apple bu özelliği kendisi şöyle açıklıyor: “Tüm modeller en çok ihtiyaç duyulan anda acil yardım sağlayabilen çığır açıcı güvenlik özellikleriyle birlikte geliyor. 256 G’ye kadar G kuvveti ölçümlerini algılayabilen yeni çift çekirdekli ivmeölçer ve yeni yüksek dinamik aralıklı jiroskop sayesinde, iPhone’daki Trafik Kazası Algılama özelliği şimdi ciddi trafik kazalarını algılayabiliyor ve kullanıcı bilincini yitirdiğinde veya iPhone’una ulaşamadığında acil çağrı merkezini otomatik olarak arayabiliyor.

Bu özellikler; şimdi kabin basıncındaki değişiklikleri algılayabilen barometre, hız değişiklikleri için ek giriş sağlayan GPS ve ciddi trafik kazalarında tipik olarak duyulan yüksek gürültüleri tanıyabilen mikrofon gibi mevcut bileşenleri temel alıyor. Bir milyon saatten fazla gerçek sürüş ve trafik kazası kaydı verileriyle eğitilen Apple tasarımı gelişmiş hareket algoritmaları, daha da yüksek doğruluk sağlıyor.”

Peki bu özellik Apple’ın kontrollü testleri dışında da çalışıyor mu? Yukarıdaki videoya göre cevap evet. Sistem büyük yanında ufak sayılacak darbelerin olduğu çarpmaları algılıyor ve bir süre sonra devreye girerek kaza konumuna yardım göndermek için bildirim gerçekleştiriyor.

Trafik kazası algılama özelliği Apple Watch SE 2, Apple Watch Series 8 ve Apple Watch Ultra akıllı saat modellerinde de yer alıyor. Hatta teknoloji devi bu konuda şunu aktarıyor: “Trafik Kazası Algılama özelliği Apple Watch ile birlikte kullanıldığında her iki aygıtın benzersiz güçlü yönlerinden kusursuz şekilde yararlanarak kullanıcıların yardıma etkili bir şekilde ulaşmalarına imkan veriyor.

Ciddi bir trafik kazası algılandığında, kullanıcının yakınında bulunma olasılığı yüksek olan Apple Watch’ta acil çağrı merkezini arama arayüzü gösteriliyor. Ardından olabilecek en iyi bağlantı için erişim alanında bulunuyorsa iPhone üzerinden arama yapılıyor.”

iPhone 14 serisinin kaza algılama özelliği yanında bu da ilginizi çekebilir: Franky Zapata’dan yeni hava aracı

Ali Görhan
Ali Görhan
Articles: 1471