iPhone 14 serisinin acil SOS özellikleri iki ülke ile sınırlı kalmayacak

Dört farklı modelden oluşan iPhone 14 ailesinde bir uydu üzerinden acil SOS özelliği bulunuyor. Bunun için yeni bir detay var.

iPhone 14 ailesi tam olarak 14, 14 Plus, 14 Pro ve 14 Pro Max modellerinden oluşuyor. İşte bu modellerin hepsine önemli bir adım atılarak uydu üzerinden acil SOS özelliği dahil edildi. Telefonlar alındıktan sonraki iki yıl boyunca ücretsiz olarak kullanılabilecek (Sonrası için halen ücret belli değil) bu özellik, telefonların çekmediği acil durumlarda hayat kurtarması için tasarlanmış. İlk aşamada sadece ABD ile Kanada’daki kullanıcılara sunulacak ve buradaki kullanıcılara da kasım ayında gelecek özellik, Apple tarafından yapılan açıklamaya göre yıl sonunda başka ülkelere de taşınacak.

Bu diğer ülkelerin hangisi olduğu açıklanmıyor ve bu konuda henüz yapılmış bir sızıntı da bulunmuyor. Bu arada Apple’ın uydu üzerinden acil SOS özelliğini 2023 yılında da genişletmeye devam edeceği belirtiliyor. Bu özelliğin Türkiye’de aktif edilmesi ise şimdilik pek beklenmiyor.

Apple, bu Globalstar uyduları (Firmada şu an 24 farklı alçak dünya yörüngesine konumlanmış uydu var) ile mümkün olan faydalı özellik hakkında bilinmesi gereken tüm detayları yaptığı resmi basın açıklaması ile şöyle aktarıyor:

“iPhone 14 ürün serisinde uydu üzerinden Acil SOS özelliği de sunuluyor. Bu özellik, yazılımla derin bir şekilde entegre edilmiş özel bileşenleri bir araya getirerek antenlerin doğrudan uyduya bağlanmasını sağlıyor. Böylece hücresel ağ veya Wi-Fi kapsamı dışındayken acil çağrı merkezine mesaj gönderme imkânı tanıyor. Uydular düşük bant genişliğine sahip hareketli hedefler olduğu için mesajların ulaştırılması dakikalar sürebiliyor.

Her saniye çok önemli olduğu için iPhone, uydu üzerinden Acil SOS özelliği sayesinde kullanıcının durumunu değerlendiren birkaç yaşamsal soruyu önceden yüklüyor ve ona uyduya bağlanmak üzere telefonunu ne tarafa yöneltmesi gerektiğini gösteriyor. Ardından ilk sorular ve takip mesajları, Apple’dan eğitim almış ve kullanıcı adına yardım isteyebilecek uzman çalışanların bulunduğu merkezlere iletiliyor.

Bu çığır açıcı teknoloji, hücresel bağlantı veya Wi-Fi bağlantısı olmayan durumlarda kullanıcıların Bul özelliğinden yararlanarak bulundukları konumu uydu üzerinden manuel olarak paylaşmalarına da imkân tanıyor. Böylece ağ bağlantısının olmadığı yerlerde doğa yürüyüşü veya kamp yaparken güvenlik duygusu veriyor.”

Uydu bağlantı özelliği detaylarına burada yer verdiğimiz, kısa süre önce tanıtılan Huawei Mate 50 modellerinde de yer alıyor. Huawei de sürecin daha çok hayata kurtarma kısmına odaklanıyor.

iPhone 14 serisi yanında bu da ilginizi çekebilir: Tam 2 bin beygirlik Ford Pro Electric SuperVan

Ali Görhan
Ali Görhan
Articles: 1607