iPhone 14 Pro’ların tek parça ekran deliği için yeni iddialar

7 Eylül etkinliğinde tanıtılacak iPhone 14 Pro modelleri için dün akşam ilginç bir iddia ortaya atıldı. Bu konuda yeni bilgiler var.

7 Eylül tarihinde yapılacak Apple etkinliğinde karşımıza 6,1 inç OLED ekranlı iPhone 14, 6,7 inç OLED ekranlı 14 Max, 6,1 inç 120 Hz OLED ekranlı 14 Pro ve 6,7 inç 120 Hz OLED ekrana sahip 14 Pro Max modelleri çıkacak. Bu modellerden 14 Pro ve 14 Pro Max, dün akşam çıkan bilgiye göre iki parçalı ekran deliği yerine tek parça bir ekran deliğine sahip olacak. Apple iki farklı kaynağın onayladığı kadarıyla iki fiziksel delik arasındaki pikselleri yazılımsal olarak kapatacak. Bunun daha az dikkat dağıtıcı olduğunu düşündüğü aktarılan Apple, son iddiaya göre bu deliğin içerisine “kamera ve mikrofon aktif olarak kullanılıyor” göstergesini / ışığını yerleştirecek. Bu mantıklı bir kullanım olarak görünüyor ancak çoğu kişi yukarıdaki gibi olacak büyük bir deliği pek hoş karşılamıyor. Birçok kişi bunu çentikten çok da farklı bulmuyor çünkü üst kısımdaki delik ile çerçeve arasındaki ufak ekran alanının herhangi bir işlevi bulunmuyor.

Bu aralar aile daha önce de söylediğimiz gibi sık sık uydu bağlantı özelliği ile gündeme geliyor. Konuda en son Ming-Chi Kuo konuştu ve Apple’ın bu konuda donanım testlerini tamamladığını iddia etti. Yani iPhone 14’lerin uydu bağlantı altyapısı donanımsal olarak hazır durumda. Ancak Kuo çıkışın şu an Apple’dan çok uzaydan bağlantı sunacak firma ya da firmalara kaldığını aktarıyor.

Bu imkânın kesin olarak geleceğini belirten Kuo, zaman konusunda ise kesin konuşmuyor / konuşamıyor. Bu arada uzaydan iletişim sürecinin iPhone 13’lere gelme ihtimali de var. Söylendiği kadarıyla gerekli altyapı o modellerde de bulunuyor. Ancak Apple yeni modelleri öne çıkarmak için uydu iletişim özelinde iPhone 13’leri kapsam dışında bırakabilir.

Bundan önce konuşan uydu bağlantıları konusunda uzman bir isme göreyse Apple, yeni telefonlar özelinde uydu iletişim odaklı tecrübeli isim Globalstar firması ile anlaştı. Eğer bu gerçek olursa iPhone 14’lerde sadece acil durumlarda kullanılabilecek bir uydu iletişim altyapısı olacak.

Bu altyapı sayesinde telefonların çekmediği yerlerde uzaydan iletişim kurulabilecek, böylelikle de birçok hayat kurtulabilecek. Bu sistem sadece acil durum mesajları için kullanılabilecek ve kısa süre önce 17 yeni uydu alan Globalstar firmasının kapsama alanı ile sınırlı olacak. Bu arada altyapının sadece Pro modellere özel olma ihtimali bulunuyor. Ancak bu henüz kesin değil. Apple böyle bir hayati özelliği sadece 14 Pro’lar özel bırakmayabilir.

Ali Görhan
Ali Görhan
Articles: 1609