iPadOS 16 beklenenden daha geç indirmeye sunulabilir

WWDC22 etkinliği kapsamında tanıtılan iPadOS 16 işletim sisteminin çıkışı konusunda sürpriz bir bilgi gündeme geldi.

WWDC22 etkinliğinin önemli duyurularından olan tüm detaylarına burada yer verdiğimiz iPad’lere özel iPadOS 16 işletim sistemi, Bloomberg’in son iddiasına göre daha önce beklendiği gibi eylül değil ekim ayının sonuna doğru gelecek. Bu gecikmenin arkasında işletim sisteminin en önemli yeniliği olan Stage Manager’ı daha iyi hale getirmek yer alıyor bilgisi geçiliyor. iPad’lere daha önce hiç olmadığı kadar iyi seviyede çoklu pencere deneyimi getiren bu özellik, beta testlerinden gelen geri bildirimler üzerinden çıkış öncesinde çok daha iyi hale getirilecek gibi görünüyor. Apple’ın iOS 16 işletim sistemi içinse bir erteleme düşünmediği gelen bilgiler arasında yer alıyor. iPhone’ların merak edilen yeni işletim sistemi iOS 16, eylül ayında destekli tüm telefonlara gönderilecek.

“iPad en fazla çok yönlülük sunan aygıtımız. iPadOS 16 ile bu aygıtın yapabileceklerini daha da ileri götürmekten heyecan duyuyoruz.” diyen Apple’ın Yazılım Mühendisliğinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Craig Federighi sözlerini şöyle sürdürdü:

“iPad’de multitasking deneyimini yepyeni bir boyuta taşıyan Stage Manager’ın yanı sıra, Mesajlar uygulamasıyla paylaşım ve iş birliği yapmanın yeni yolları, Safari, yeni Freeform uygulaması, Referans Modu ve Ekran Yakınlaştırma gibi profesyonel özellikler, tüm kullanıcıların iPad’de daha fazlasını yapmasına imkân sunuyor.”

Apple’ın resmî açıklamasına göre yeni işletim sistemini tam olarak şu iPad’ler alacak:

  • -iPad Pro (Tüm modeller)
  • -iPad Air (3. nesil ve daha yeni modeller)
  • -iPad (5. nesil ve daha yeni modeller)
  • -iPad mini (5. nesil ve daha yeni modeller)

iPadOS 16 destekli modeller yanında bunlar da ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display

Ali Görhan
Ali Görhan
Articles: 1390