iOS 16 işletim sistemi için daha sonra çıkacak özellikler

iOS 16 işletim sistemi için Apple tarafından orijinal lansmanda tanıtılan özelliklerin hepsi, hemen bugün kullanılabilir olmadı.

WWDC22 etkinliğinin en önemli duyurusu olan, tüm detaylarına burada yer verdiğimiz iOS 16 işletim sistemi, biraz önce küresel olarak çıkışını yaptı. İşletim sistemi destekli tüm iPhone’lar için çıktı ancak tanıtılan bazı özellikler daha sonra kullanıma sunulacak. iOS 16’ya yıl bitmeden gelecek bu özelliklerden ilki iCloud Paylaşılan Fotoğraf Arşivi olacak. Apple bu özelliği kendisi şöyle açıklıyor: “Bir Paylaşılan Fotoğraf Arşivi oluşturduğunuzda veya mevcut bir paylaşılan arşive katıldığınızda, eski fotoğrafları başlangıç tarihine ya da fotoğraftaki kişilere göre ekleyebiliyorsunuz.

Paylaşılan arşiv kurulduktan sonra doğrudan Kamera uygulamasından fotoğraf paylaşabiliyor, paylaşılan arşivin üyeleri yakındaysa otomatik paylaşım yapabiliyor ve paylaşılan arşive ekleyebileceğiniz fotoğraflara dair akıllı önerileri Sizin İçin sekmesinde görebiliyorsunuz.”

iOS 16’ya daha sonra gelecek özelliklerden bir diğeri “Matter Desteği”. Apple bu konuda şunu aktarıyor: “Matter, farklı platformlardaki çeşitli akıllı ev aksesuarlarının birlikte çalışabilmesini sağlayan bir akıllı ev bağlantısı teknolojisi. Matter ve HomeKit özellikli aksesuarlarınızı Ev uygulaması ve Siri ile sorunsuz bir şekilde kontrol edebiliyorsunuz.

Matter, eviniz için geniş bir aksesuar yelpazesi ve bu aksesuarlarla uyumluluk sunuyor. Tüm bunları yaparken en yüksek güvenlik düzeyini de koruyor.” Matter standardının arkasında detaylarına burada yer verdiğimiz çok sayıda firma yer alıyor. Bu konuda geç çıkış yapılmasında direkt olarak Apple’ın suçu bulunmuyor.

iOS 16 için daha sonra çıkacak bir diğer özellik ise “Freeform” uygulaması olacak. Apple bu güzel uygulama için şunları aktarıyor: “Üretkenlik uygulaması Freeform, başkalarıyla birlikte çalışarak fikirlerinizi hayata geçirmenize imkân veriyor. Freeform’da çalışırken not almanız, dosya paylaşmanız ve belgeler, videolar, sesler, web bağlantıları eklemeniz mümkün.”

iOS 16 işletim sistemi için daha sonra çıkacak özellikler

iOS 16 ile bağlantılı olarak geliştirilen yeni nesil CarPlay de daha sonra kullanımda olacak.Yeni nesil CarPlay, etkileyici iPhone deneyimini aracınıza tamamen entegre bir şekilde sunuyor.” diyen Apple, “Canlı Etkinlikler” altyapısını da yıl bitmeden işletim sisteminin bir parçası haline getirecek. Bu özellik için firma şu özeti geçiyor:

“Canlı Etkinlikler, devam eden bir etkinliği doğrudan Kilit Ekranı’nızdan takip etmenizi kolaylaştırıyor. Bu sayede aygıtınızın kilidini açmadan, yemek siparişinizin durumu hakkında bilgi alabiliyor veya Şu An Çalınan ile ilgili denetimleri kullanabiliyorsunuz.”

iOS 16’nın “Game Center” yani oyun odaklı yeni dönemi de gecikecek. Yıl sonunda gelecek yeni dönem için şu özet geçiliyor: “Yeniden tasarlanan panelde veya Kişiler uygulamanızda arkadaşlarınızın oyun etkinliklerini ve başarılarını görebiliyorsunuz. Ve SharePlay entegrasyonu sayesinde, Game Center’daki çok oyunculu oyunlarda arkadaşınızla oyun oynarken FaceTime görüşmesi yapabiliyorsunuz.”

iOS 16 işletim sistemi için daha sonra çıkacak özellikler

-iOS 16’nın en büyük yeniliği kesinlikle geliştirilen yeni kilit ekranı oldu. Bu yeni kilit ekranı iPhone 14 Pro ve 14 Pro’nun her zaman açık ekran özelliği için de temel oluyor-

“iOS 16, iPhone ile yaşadığınız deneyimi dönüştürecek güncellemeler sunan kapsamlı bir sürüm.” açıklamasını yapan Apple’ın Yazılım Mühendisliğinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Craig Federighi sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Kilit Ekranı’nın görünümünü ve işleyişini, bu ekranı daha kişisel ve kullanışlı hale getiren heyecan verici yeni özelliklerle tamamen yeniden tasarladık; aileler için iCloud Paylaşılan Fotoğraf Arşivi özelliğini sunduk; Mesajlar ve Mail uygulamalarına eklediğimiz yeni özelliklerle iletişimi daha da kolaylaştırdık ve akıllı teknolojilerden yararlanarak Canlı Metin ve Görsel Arama özelliklerinde yapılan güncellemelerle geliştirdik.” 

iOS 16 işletim sisteminin desteklediği iPhone modelleri Apple’ın resmî açıklamasına göre tam olarak şunlar:

 • -iPhone 13
 • -iPhone 13 mini
 • -iPhone 13 Pro
 • -iPhone 13 Pro Max
 • -iPhone 12
 • -iPhone 12 mini
 • -iPhone 12 Pro
 • -iPhone 12 Pro Max
 • -iPhone 11
 • -iPhone 11 Pro
 • -iPhone 11 Pro Max
 • -iPhone XS
 • -iPhone XS Max
 • -iPhone XR
 • -iPhone X
 • -iPhone 8
 • -iPhone 8 Plus
 • -iPhone SE (2. nesil veya daha yeni modeller)

iOS 16 için Apple’ın hazırladığı özel sayfaya buradan ulaşabilir, tüm özelliklere göz atabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display

Ali Görhan
Ali Görhan
Articles: 1607