iOS 16 İndirmeye Açıldı!

Apple, iPhone işletim sistemi iOS’un yeni sürümünü piyasaya sürdü. iOS 16 ücretsiz olarak iPhone 8 ve üst modelleri için sunuldu. Aynı zamanda ikinci ve üçüncü nesil iPhone SE modelleri için de indirilebilir.

iOS 16’daki ana değişiklik ana ekran özelleştirmeleri. Artık fotoğraf albümünden seçilen bir fotoğrafa derinlik efekti eklenebiliyor. Bu derinlik efekti ile ana ekrana basılı tuttuğunuzda fotoğraftaki yüzü ön plana çıkarabiliyorsunuz. Aynı zamanda renk gradyanları ve emoji gridleri yapmanıza izin veren bir duvar kâğıdı oluşturucusu var.

Artık ana ekrandaki saatin rengi ve fontu değiştirilebiliyor, ana ekrana küçük widgetler eklenebiliyor. Örneğin eklenen widget hava durumunu, takvim ve kaydedilmiş etkinlikleri ve diğer bölgelerdeki saat dilimlerini gösterebiliyor.

iOS 16’daki bir diğer büyük değişiklik, paylaşılabilen fotoğraf kitaplıkları sayesinde aileniz ve yakın çevrenizle fotoğraf paylaşmanın yeni bir yolu. Paylaşılan kitaplıktaki herkes orijinal, tam çözünürlüklü fotoğrafları görüntüleyebildiği için artık fotoğraf göndermeniz gerekmiyor. Diğer iyileştirmeler arasında iMessage aracılığıyla gönderilen mesajları düzenleme ve gönderimi geri alma özelliği de eklendi.

Ali Görhan
Ali Görhan
Articles: 1607