Instagram Irk ve Köken Verilerini İnceleyecek

Şirket, bugün yayımlanan bir blog yazısında, Instagram’ın farklı grupların platformu nasıl deneyimlediğini incelemek için bazı ABD kullanıcılarından ırk ve etnik köken verileri istemeye başlayacağını söyledi.

Rastgele bir Instagram kullanıcısı yelpazesi, uygulamada YouGov araştırma grubu tarafından barındırılan ırk ve etnik kökenlerini soran bir ankete yol açan bir pop-up (ani çıkan ekran) alacak. Soruları yanıtlamak isteğe bağlı olacak. Instagram, yanıtların “erişiminizi veya insanların içeriğinizle herhangi bir şekilde etkileşim kurmasını etkilemek de dahil olmak üzere Instagram’daki deneyimlerinizi sınırlamayacağını” söylüyor.

Bugün yayımlanan bir video mesajında ​​Instagram başkanı Adam Mosseri, verilerin toplanmasının platformun kullanıcılar için Instagram’ı iyileştirmenin yollarını aramasına yardımcı olacağını söyledi.

Mosseri “Instagram’ın bir deneyim olarak adil ve eşit olmasını sağlayacaksak farklı topluluklar için nasıl çalıştığını anlamamız gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Kullanıcı yanıtları toplandıktan sonra veriler Texas Southern University, University of Central Florida, Northeastern University ve Oasis Labs dahil olmak üzere birkaç araştırma kurumunda kimliksizleştirilecek, bölünecek ve saklanacak. Instagram blog gönderisinde, bireysel yanıtların kullanıcı hesaplarına bağlanmayacağını ve şirketin yalnızca ortak kurumlardan toplu veri alacağını söylüyor.

Blogda, “Bu bilgi, farklı toplulukların Instagram’daki deneyimlerini, teknolojimizin farklı grupları nasıl etkileyebileceğini ve adaleti teşvik etmek için yapabileceğimiz değişiklikler olup olmadığını daha iyi anlamamızı sağlayacak. Örneğin, bu bilgilerle yaptığımız analiz, içeriği nasıl sıraladığımız konusunda farklı toplulukların yaşayabileceği deneyimleri daha iyi anlamamıza yardımcı olabilir.” ifadeleri kullanıldı.

Ali Görhan
Ali Görhan
Articles: 1390