Instagram Geri Adım Atıyor!

Geçtiğimiz günlerde TikTok benzeri özelliklerini duyuran Instagram, Kim Kardashian ve Kylie Jenner gibi ünlüler dahil pek çok kullanıcının sert tepkileriyle karşılaşmıştı. Popüler sosyal medya platformu, tepkilere kayıtsız kalmıyor ve geri adım atıyor.

Instagram başkanı Adam Mosseri, sosyal ağın, kullanıcılardan yoğun eleştirilere yol açan uygulamadaki bazı son değişiklikleri geri alacağını söyledi. Mosseri, yaptığı röportajda; Instagram, kullanıcıların ana sayfa beslemelerini, önümüzdeki haftalarda videoya öncelik veren TikTok benzeri bir tam ekran deneyimine dönüştüren bir testi aşamalı olarak kaldıracaklarını söyledi. Şirket ayrıca, algoritmalarını iyileştirmeyi ve yeniden çalışmayı planladığı için, kullanıcıların gördüğü önerilen gönderilerin sayısını geçici olarak azaltacak.

Mosseri, kullanıcıların değişikliklerle ilgili endişelerinin Instagram’ın kendi iç verilerine yansıdığını ve bu nedenle şirketin geri adım atmayı ve nasıl ilerleneceğini bulmayı planladığını söylüyor.

Değişiklikler, TikTok ile rekabet etmek amacıyla, kullanıcıların çoğunlukla arkadaşlarının ve ailelerinin fotoğraflarını görebilecekleri bir yer olmaktan, önerilen gönderiler ve videolarla dolu bir uygulamaya kademeli geçişinden duyduğu hayal kırıklığını dile getirmesiyle geldi.

Instagram’da en çok takip edilen Kylie Jenner ve ablası Kim Kardashian, Instagram’da yapılan son değişikliklerle ilgili hayal kırıklıklarını dile getirdiler ve “Tiktok olmaya çalışma, sadece arkadaşlarımın sevimli fotoğraflarını görmek istiyorum” diyen paylaşımlar yaptılar.

Instagram’ın geri adımı aslında geçici bir çözüm. Mosseri, özelliklerin yeniden planlandığını söylüyor. Şimdilik, sosyal medya platformu, uygulamanın tam ekran test sürümünü aşamalı olarak kaldırıyor ve önerilen gönderi ve hesapların sayısını geçici olarak azaltıyor. Ancak amaç, algoritmalarda ince ayar yapmak ve daha alakalı öneriler sunarak kullanıcıları memnun edecek bir yayınla tekrar denemek.

Ali Görhan
Ali Görhan
Articles: 1390