Instagram DM’leri için fotoğraf odaklı çıplaklık koruması geliyor

Sosyal medyanın en önemli platformlarından Instagram, sonunda birçok kişinin canını sıkan bir soruna karşı adım atıyor.

Uygulamaların beta sürümlerini araştıran Alessandro Paluzzi, Instagram için yeni özellikler bulmaya devam ediyor. Bunların sonuncusu çatı şirket Meta tarafından da onaylanan “çıplaklık koruması” oldu. Direkt mesajlar (Direct Message / DM) için hazırlanan ve aktif olarak test edilmeye başlanan altyapı, gelen mesajlardaki fotoğrafları direkt olarak cihaz içerisinde tarıyor ve “büyük orandaçıplaklık algılarsa gizliyor. Gelen fotoğrafa bu noktadan sonra bakmak ya da bakmamak kullanıcıya kalıyor.

Opsiyonel olacak yani herkes için yerleşik olarak açık gelmeyecek bu özellik, özellikle kadınlar için faydalı görünüyor. Henüz erken geliştirme aşamasında yer alan özellik için daha fazla bilginin önümüzdeki haftalarda paylaşılacağı belirtiliyor.

Firma elbette başka çalışmalar da yapıyor. Örneğin TechCrunch’a geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapan Instagram, platformda Twitter’daki “retweet” benzeri tekrar paylaşım altyapısını test etmeye başlayacaklarını belirtti. “Repost” olarak geçen özellik, kişilerin başkaları tarafından yapılan içerik paylaşımlarını kendi akışlarında tekrar paylaşmasına imkân tanıyacak.

Bu tekrar paylaşımlar için kişisel profillere özel bir “repost” bölümü koyacak olan firma, bu sayede içerik üreticilerin orijinal paylaşımları üzerinden öne çıkmasını da sağlayacak. Yeni altyapı önce ufak bir kitle üzerinde test edilecek.

Firma “kopyalama” çalışmalarını da sürdürüyor. BeReal uygulamasının altyapısını kopyalama konusunda testler yapan ve bu taraftaki paylaşımların etrafına mavi bir halka koyacağı ortaya çıkan Instagram, kişilerin yakında bir etkinlik oluşturarak paylaşmasına da imkân tanıyacak.

Firma ayrıca önümüzdeki dönemde kişilerin sadece seçtikleri yakın arkadaşlarının görebileceği Reels’ler paylaşmasına da izin verecek. Yakında mesaj bildirimlerinin sessize alınması için kişilere süre seçme şansı tanıyacak olan platform, müzik çıkartmalarına emoji ekleme konusunda da testler gerçekleştiriyor.

Ali Görhan
Ali Görhan
Articles: 1608