İddia: Samsung, bazı pazarlarda artık “Z” takısını kullanmayacak

Samsung, bir iddiaya göre daha önce attığı bir adımı kalıcı hale getirecek, yeni katlanabilir telefonlarını sattığı bazı pazarlarda “Z” takısını kullanmayacak.

Samsung Galaxy Z Fold4 ve Samsung Galaxy Z Flip4 modelleri 10 Ağustos tarihinde lanse edilecek ve belirli pazarlarda ön sipariş üstünden satışa açılacak. 26 Ağustos itibarıyla ise normal satışa çıkacak telefonlar, sağlam bir kaynağın iddiasına göre özellikle belirli Avrupa pazarlarında “Z” takısı olmadan Galaxy Fold4 ve Galaxy Flip4 isimleriyle karşımıza çıkacak. Şimdilik diğer pazarlar kesin değil ancak Avrupa’daki birçok pazarda bu isimler kullanılacak. Peki bunun arkasında ne yer alıyor?

Samsung, geçtiğimiz aylarda Litvanya, Letonya ve Estonya resmi sitelerinde bir güncellemeye gitmişti. Bu güncelleme ile mevcut katlanabilir telefonlar Galaxy Z Fold3 ve Galaxy Z Flip3 üzerindeki “Z” harfi silindi.  Bunun arkasında Ukrayna işgaline devam eden Rusya yer alıyor. Bu işgal sırasında Rusya’ya destek veren, işgali haklı gören kişiler “Z” sembolünü kullanmaya başladı.

“Z” sembolü işgal sırasında direkt olarak Putin’e destek sembolü oldu. Bunun üstüne bazı ülkeler ve şirketler bu sembol özelinde yasaklamalara gitti. Z harfi işgalin ilk anlarıyla Rus birliklerine ait araçlarda görülmesiyle sosyal medyada ses getirmeye başlamıştı. Bu yüzden de firma Rusya’ya destek veriyormuş gibi görünmemek adına “Z” harfini rafa kaldırma kararı aldı. Samsung, Rusya’ya işgal nedeniyle yaptırım uygulayan firmalar arasında da yer alıyor. Şirketin ürünleri ülkede resmi olarak elde edilemiyor.

Teknik olarak bir kez daha üzerinden geçersek en üstte 1 TB depolama sunulacak Samsung Galaxy Z Fold4 modeli içinde 7,6 inç QXGA+ 120 Hz AMOLED, dışında ise 6,2 inç HD+ 120 Hz AMOLED ekran taşıyor. İç ekranındaki katlama yeri ortadan kalkmadı ancak çok daha belirsiz hale geldi bilgisi verilen telefon, gücünü Snapdragon 8 Plus Gen 1 işlemci ile 12/16 GB RAM’den alıyor ve 25W şarj destekli 4.400 mAh pil taşıyor.

İçinde 16 megapiksel ekran altı, dışında ise 10 megapiksel bir ekran deliğinde duran selfie kamerası taşıyan Galaxy Z Fold4, arkasında 50 megapiksel ana + 12 megapiksel ultra geniş açı + 12 megapiksel telefoto kameraları bir araya getiriyor.

En üstte 512 GB depolama sunacak Samsung Galaxy Z Flip4 ise içinde 6,7 inç FHD+ 120 Hz AMOLED, dışında ise 2,1 inç AMOLED ekran taşıyor. Telefon, abisi gibi gücünü Snapdragon 8 Plus Gen 1 işlemciden ile 8 GB RAM’den alıyor ve 25W şarj destekli 3.700 mAh pil taşıyor. İçinde 10 megapiksel selfie kamerası taşıyan Galaxy Z Flip4, arkasında ise 12 megapiksel ultra geniş açı + 12 megapiksel ana kameraları bir araya getiriyor.

Ali Görhan
Ali Görhan
Articles: 1607