HMD, Nokia telefonlar için bir abonelik sistemi tanıttı

Arkasında HMD Global firmasının yer aldığı Nokia markası için ilginç bir adım atıldı. Yeni telefonlar tanıtan firma, abonelik getiriyor.

IFA 2022 kapsamında duyurular gerçekleştiren isimler arasında Nokia da yer aldı. Firma tarafından fuar kapsamında çok iddialı olmayan, temel ihtiyaçlara odaklanan G60 5G, C31 ve X30 5G modelleri karşımıza çıktı. Tasarımsal ve teknik açıdan hiçbir kalemde fark yaratmayan telefonlardan özellikle X30 5G öne çıkarılıyor. Nokia’ya göre bu telefon “yapılmış en çevre dostu” akıllı telefon konumunda yer alıyor. HMD’nin IFA merkezli en önemli duyurusu ise “Circular” adı verilen abonelik paketi oldu. Bu paketin arkasında aylık ödeme ile telefon kullanım hakkı elde etmek yer alıyor.

Seçilen akıllı telefon modeline göre (G60, XR20, T10, X30 ve T21) aylık 12 euro ila 30 euro arasında bir fiyata sahip olacak Circular paketi, kişilerin yeni bir akıllı telefon satın alması yerine kiralamasını hedefliyor. Kişilere telefonları elinde tuttuğu süre için puan verecek Nokia, bunların çevre temizliği ile çevre dostu hareketleri teşvik etme özelinde kullanılmasını sağlayacak. Bu altyapıda kişilerin çevreye faydalı olmak adına abonelik paketinde uzun bir süre kalması hedefleniyor.

Nokia’nın yeni telefonları şimdilik Türkiye’de satışa sunulmayacak. “Circular” isimli abonelik sistemi de Türkiye’ye gelecek bir paket konumunda yer almıyor. Firma Circular özelinde çıkışı İngiltere ve Almanya merkezli olarak yapıyor. Daha sonra sürece başka ülkelerin de dahil edileceği belirtiliyor.

Ali Görhan
Ali Görhan
Articles: 1390