Günlük ortalama mobil uygulama kullanım süremiz belli oldu

Türkiye’nin de dahil edildiği bir araştırma üzerinden günlük ortalama mobil uygulama kullanım süremiz belli oldu.

Data.ai tarafından yapılan çeyrek bazlı güncel araştırmaya göre birçok ülkede iPhone ve Android telefon kullanıcıları günde ortalama 4 saatlerini ve fazlasını mobil uygulamalar içerisinde geçiriyor. Bu araştırmanın yapıldığı ülkeler arasında ABD, Endonezya, Singapur, Brezilya, Meksika, Avustralya, Hindistan, Japonya, Güney Kore, Kanada, Rusya, Türkiye ve Birleşik Krallık yer alıyor. Aynı araştırmaya göre Endonezya, Singapur ve Brezilya‘da mobil uygulama kullanım süresi günlük ortalama 5 saati geçiyor. Bu rakamlar elbette günümüzde büyük bir sürpriz olmuyor. Mobil uygulama seçenekleri hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmiş durumdalar.

Yapılan araştırma, 2022’nin ikinci çeyreğinde en çok kullanılan mobil uygulama seçeneklerini de gözler önüne seriyor. Buna göre ikinci çeyrek en çok indirilen uygulamalar Instagram, Facebook, TikTok ve WhatsApp. İçerisinde en çok zaman geçirilen uygulamalar ise TikTok, YouTube, Tinder ve Disney+ olarak açıklanmıyor. En çok aktif kullanıcıya sahip servis Facebook olurken, onu WhatsApp, Instagram ve Facebook Messenger izliyor.

Mobil kullanım verilerinin bazı ülkelerde çeyrek bazlı olarak ufak düşüşler yaşadığı görülüyor ancak bunun uzun vadeli olması çok olası durmuyor. Yukarıda da dediğimiz gibi mobil uygulamalar artık hayatımızın doğal bir parçası oldular. Birçok işimizi uygulamalar üzerinden hallediyoruz ve bu konuda çıtayı açık olarak gün geçtikçe daha da yukarıya taşıyacağız.

Günlük ortalama mobil uygulama kullanım süremiz belli oldu

Ali Görhan
Ali Görhan
Articles: 1609