Garmin, ilk akıllı tansiyon aleti ile karşımızda

Akıllı saat modelleri ve diğer birçok ürünü ile sık sık ses getiren firmalardan Garmin, ilk akıllı tansiyon aleti ile karşımızda.

Ürün gamı çok geniş olan isimlerden Garmin, ilk defa bir “tansiyon aleti” ile karşımızda yer alıyor. Birçok benzerinden daha sade ve modern bir tasarıma sahip olan cihaz, tam olarak “Garmin Index BPM Smart Blood Pressure Monitor” gibi uzun bir isme sahip. Bilekten değil daha doğru sonuçlar veren koldan ölçüme odaklanan ürün, yapılan açıklamaya göre sistolik ve diyastolik kan basıncı ölçümü yapabiliyor. Bunlar Wiki’de şöyle açıklanıyor: “Sistolik değer, kalp kasıldığında kalpten damarlara doğru atılan kanın damar duvarında yaptığı basınçtır. Diastolik değer ise kalp gevşediğinde hâlâ damar duvarında mevcut olan basınçtır.” 

Yapılan ölçümleri Garmin Connect mobil uygulaması ile senkronize eden, bu sayede geçmiş ölçümlere erişimi kolaylaştıran ürün, sonuçları istenirse PDF formatında dışa aktarabiliyor. Bu güzel çünkü çoğu zaman doktorlar tansiyon hastalarından uzun vadeli ölçümler istiyor. Buna göre ilaçların dozu değiştiriliyor ya da farklı tedaviler uygulanıyor.

Bünyesinde 16 farklı kişinin verisini tutabilen Index BPM Smart Blood Pressure Monitor, dört adet AAA pil ile 9 ay gibi uzun bir kullanım sunuyor. Bu süre elbette günlük 1-2 ölçüm için veriliyor. 150 dolarlık bir yurt dışı fiyatı olan cihazın, ileride Türkiye’de de satılmasını bekliyoruz.

Bu arada yakında Türkiye’de bir tansiyon ölçebilen akıllı saat modeli de satışa sunulacak. Huawei Watch D adına sahip olan bu akıllı saat, yapısı gereği biraz kalın ve kan basıncını belirleme konusunda oldukça hassas şekilde görev yapıyor. Sınıf 2 sağlık cihazı sertifikasına sahip olduğu (Çin’den alınmış) aktarılan ürün, kan basıncı yani tansiyon ölçüm sürecinde sadece gövdesini değil, beraberinde gelen özel kayışını da aktif olarak kullanıyor.

Modelin kayışı içerisinde “hava yastığı” olarak geçen çıkarılabilir bir bölüm yer alıyor. Bu hava yastığı, gerçek tansiyon aletleri gibi bileğin sıkılarak doğru sonuçlar alınmasına imkân tanıyor. Kan basıncını olabilecek en iyi şekilde almak adına kayış üstünden bilek kalınlık ölçümü sunan ve buna göre farklı boyutlarda hava yastıkları kullanılmasını öneren ürün, yan tarafında iki farklı fiziksel buton taşıyor.

Tansiyon ölçebilen Huawei Watch D akıllı saat

Huawei Watch D’nin sunacağı deneyim merak konusu.

Ali Görhan
Ali Görhan
Articles: 1608