Facebook’tan İçerik Oluşturucularına Özel Güncelleme

Facebook, salı günü yaptığı açıklamada içerik oluşturucuların keşfedilmesine ve takipçileriyle bağlantı kurmasına yardımcı olmak için tasarladıkları yeni özelliklerini tanıttı.

Facebook, sosyal ağ içerik oluşturucuları için içeriği yalnızca en iyi hayranlara ve abonelere sunan yeni bir ayar sunuyor. Yaratıcılar, kitle ayarlarına giderek ve yeni bir gönderi paylaşırken “En iyi hayranlar” seçeneğini belirleyerek bu seçeneğini düzenleyebilecekler. Gelecekte Facebook, içerik oluşturucuları için bazı hayranlarına özel içeriklere erken erişim vermelerini sağlayacak yeni bir ayar sunmayı da planlıyor.

Şirket ayrıca, içerik oluşturuculara birbirlerini öne çıkarma ve takipçilerini beğendikleri başka bir yaratıcıyı takip etmeye davet etme seçeneği sunan “İçerik Oluşturucu Onayları”nı da piyasaya sürüyor. Artık takip ettiğiniz bir içerik oluşturucu başka bir içerik oluşturucuyu desteklediğinde, önerilen kişiyi takip etmek isteyip istemediğinizi soran bir bildirim alacaksınız.

Ek olarak Facebook, kullanıcıların platformda gelecek vadeden yaratıcıların keşfedilmesini kolaylaştırmak için “Yükselen İçerik Oluşturucu Etiketleri” ekliyor. Belirli bir hafta içinde yükselen içerik oluşturucuların ilk %1’inde yer alan yaratıcılar bilgilendirilecek. Facebook, bu etiketteki içeriklerin kalite, özgünlük ve bütünlük açısından güçlü bir izleyici katılımı aldığını gösterdiğini belirtiyor.

Sosyal ağ, içerik oluşturucuların yeni hayranlarından otomatik olarak bahsetmeleri için yeni gönderi ve hikaye şablonları da sunuyor. Facebook, yeni şablonların içerik oluşturucuların takipçilerinin desteğini kolayca takdir etmelerine yardımcı olmak için tasarlandığını söylüyor. Şablonda: “En yeni en iyi hayranlarıma büyük not!” ve ardından yeni hayranlardan birkaçını listeliyor. Şirket ayrıca şablonların katılımı artırmaya yardımcı olacağını söylüyor.

Son olarak, Facebook, iOS’taki içerik oluşturucularına hızlı bir şekilde hikaye oluşturma ve canlı yayın yapmalarına olanak sağlamak için gezinme çubuklarında bir erişim sağlıyor. Şirket, özelliğin Android için ne zaman veya ne zaman sunulacağını belirtmedi.

Facebook kısa süre önce, video yaratıcılarının Facebook’taki videolarına lisanslı müzik eklemelerine ve yayın içi reklam gelirinden pay kazanmalarına olanak tanıyan bir “Müzik Geliri Paylaşımı” özelliğini başlattı. Bu özellikle, bir içerik oluşturucu Facebook’taki videolarında 60 saniye veya daha uzun lisanslı müzik kullandığında, yayın içi reklamlar aracılığıyla belirli videolardan para kazanabilecek.

Meta’nın MetaForCreators adlı twitter hesabından konu ile ilgili yaptığı paylaşıma aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Ali Görhan
Ali Görhan
Articles: 1471