Dubai, 5 Milyar Dolara Ay’ı Dünya’ya Getirecek

Ütopik projeleriyle sık sık gündeme gelen Dubai, 5 milyar dolar harcayarak Ay’ın kopyası olan devasa bir turistik yapı inşa edecek.

Yakında, “Ay’da yürümek” mümkün olacak. Kanadalı mimarlık firması Moon World Resorts, Dünya’nın doğal uydusunun kopyası olan 5 milyar dolarlık benzersiz bir yapı inşa etme planlarını açıkladı.

Proje, insanların dünyadan ayrılmadan uzay turisti olmalarına yardımcı olmak için tasarlandı. Ay yüzeyinde (veya en azından yakınında) olma hissi yaşatacak 224 metre yüksekliğinde bir küre dikilmesi planlanıyor.

Yılda 2,5 milyon turiste hizmet verecek.

Ayrıca ziyaretçiler, ana binanın (ay modeli) altında disk şeklinde bir yapıya ev sahipliği yapacak olan ve “Sky Villas” adı verilen 300 özel konuttan birini rezerve edebilecekler. Uzmanlara göre, inşaat sadece dört yıl sürecek.

Yeni cazibe merkezinin yılda yaklaşık 2,5 milyon turiste hizmet etmesi bekleniyor. Gerçek uzayda seyahat etmek artık zengin dünyalılara 50 bin dolara mal oluyor. Dubai’de inşa edilecek olan bu turizm merkezinin ise sıradan turistler için uygun olması muhtemel.

Ali Görhan
Ali Görhan
Articles: 1609