DALL-E Sayesinde Ünlü Tabloların Çevresini de Hayal Edebileceğiz.

OpenAI, metinden görüntüye AI modeli DALL-E’ye sistemin herhangi bir resmin sınırlarını genişleten yeni görseller oluşturmasını sağlayan yeni bir “dışarıyı boyama” işlevi ekledi.

Örnekte, DALL-E’nin insan yönlendirmesinin yardımıyla Johannes Vermeer’in “İnci Küpeli Kız” portresinin çerçevesinin dışında olanı nasıl “hayal ettiği” görülebilir. Portre tarafından sağlanan sınırlı bilgiden bile sistemin Vermeer’in stilini, orijinal resmin gölgelerini ve vurgularını taklit ederek yeni bir alan oluşturması şaşırtıcı bir işlev.

Sorumlu sanatçı August Kamp’ın, istediği sonucu elde etmek için genellikle DALL-E kullanarak görüntüyü bir seferde küçük bölümler halinde nasıl genişletmek zorunda kaldığı da görülebilir. Bu videoda fark edilmeyen ama kesinlikle altı çizilmeye değer olan şey, sistemin bu uzantıları kendi kendine oluşturmadığı gerçeği. Tüm metinden görüntüye yapay zekâ sistemlerinde olduğu gibi model de insanların yeni görselleri tanımlamasını gerektiriyor.

Birçok metinden görüntüye yapay zekâ modeli, dış boyama ile aynı temel işlevi yerine getirebilir ancak bu güncellemeden önceki DALL-E’nin kendisi gibi biraz manuel oynama gerektirir. Dış boyamayı olabildiğince kolay hale getirmek, DALL-E’nin kendisini Midjourney ve Stable Diffusion gibi daha küçük ancak karşılaştırılabilir sistemlerin artan rekabetinden ayırmasına yardımcı olacak.

DALL-E, şu anda erişim verilen bir milyondan fazla kullanıcıyla bir beta programı aracılığıyla kullanıma sunuluyor. Her beta kullanıcısı ilk ayda 50 ücretsiz görüntü oluşturma, ardından her ay 15 ek kullanım daha sonra 15 $ karşılığında 115 ekstra görüntü satın alabilirler.

Bu arada dış boyama, hayatın en büyük gizemlerinden bazılarına cevap vermek için kullanılabilir. Örneğin, “Ya Quaker Yulaf denen adam bir barmen olsaydı?” Sorusu artık bir merak konusu değil:

Ali Görhan
Ali Görhan
Articles: 1471