Bu Site Fotoğraflarınızın Bir Yapay Zeka Eğitimi için Kullanıldığını Gösteriyor!

Deepfake, yapay zeka veya yapay sinir ağları tarafından üretilmiş görseller hakkındaki haberlerin ardı arkası kesilmiyor. Tüm bu çerçevede insanların meraklanmaya başlaması ise hiç şaşırtıcı değil. Günümüzde birçok insan, fotoğraflarım herhangi bir robotu eğitmek için kullanıldı mı veya yapay zekanın üreteceği görseller için şablon görevi mi görüyorum diye haklı bir merak içerisinde. Ortaya çıkan yeni bir site ise tüm bu sorulara cevap olabilecek türden.

Spawning AI, sanatçılar için görüntü oluşturma araçları yaratıyor ve şirket son olarak Have I Been Trained? adında, web sitesi üzerinden erişilebilen yeni bir hizmetini tanıttı. Bu hizmet ile birlikte popüler YZ sanat modellerini eğitmek için kullanılan 5,8 milyar görüntüden oluşan arşivi tarayabilirsiniz. Sitede arama yaptığınızda, YZ arama terimlerini eğitmek için yaygın olarak kullanılan LAION-5B eğitim verilerine dayanarak en yakın eşleşmeye karşılık veren görselleri önünüze getiriyor. Sizler de bunların arasında gezinerek kendinize bakınabilirsiniz ve umarız ki kendinizi bulamazsınız.

Kurcalaması eğlenceli bir araç olmasının yanı sıra yapay zekanın görselleri temel alarak kullandığı verilere bir bakış atmanıza yardımcı olabilir. Kendi adınızı girin ve ne olduğunu görün. Burada ekran görüntüsünü paylaşamasak da ‘Obama’ aramasını deneyen kullanıcıların biraz şaşırdığını söylemekte fayda var. Yapay zekaların eğitimi için kullanılan görsel havuzlarının bu kadar tartışmalı içeriklerde olması çeşitli sorunlara yol açabilir.

Ali Görhan
Ali Görhan
Articles: 1471