Brezilya, şarj cihazı olmadan iPhone satılmasını yasakladı

Apple, iPhone modellerine şarj cihazı koymama konusunda kararlı ve bu durum özellikle Brezilya’da hiç hoş karşılanmıyor.

Apple, bilmeyenler için bu şarj cihazını iPhone kutularından kaldırma kararını çevreyi korumak için aldı. Bu bağlamda firma yeni iPhone modellerinin kutusuna sadece bir Lightning / USB-C kablo koyuyor. İşte bu durumdan geçtiğimiz yıl Brezilya yönetimi hiç hoşnut olmamış ve Apple’a 2 milyon dolar ceza kesmişti. Bu cezanın arkasında iPhone 12 kutularına şarj cihazı koyulmaması yer alıyordu. Apple biliyorsunuz çevreye verilen zararı ortadan kaldırmak adına 13 ailesiyle de bir şarj cihazı vermedi. Yani halen telefonların kutusundan düşük güçte de olsa bir şarj cihazı çıkmıyor. Bu durum yarın akşam tanıtılacak iPhone 14 ailesinde de değişmeyecek.

İşte tam da yeni nesil iPhone’ların öncesinde bir yasal adım atan Brezilya yönetimi, ülkede şarj cihazı olmadan iPhone satılmasını net olarak yasakladı. Burada herhangi bir model sınırlaması da getirilmedi. Apple, bu arada süreçte 2,3 milyon dolarlık bir cezaya da çarptırıldı.

Apple, iPhone’lara şarj cihazı koymama kararının savunmak için halen “herkes hali hazırda bir şarj cihazına sahip” argümanını kullanıyor. Bu açıklamayı haklı bulandan çok haksız bulan büyük bir kitle bulunuyor. Bu arada biliyorsunuz telefonun kutusuna şarj cihazı koymayan Android telefon üreticileri de yer alıyor.

Apple’ın iPhone’lardan şarj portunu kaldırma planı da bulunuyor. Ancak gelen son bilgilere göre Avrupa Birliği tarafından karar doğrultusunda 2024’ün sonunda gelecek iPhone 15 modellerinde USB-C portu olacak. 7 Eylül akşamında tanıtılacak 14’ler ise yine tepki çeken Lightning üzerine kurulacak.

Ali Görhan
Ali Görhan
Articles: 1607