Bitcoin, 2020 Sonundan Bu Yana Görülen En Düşük Seviyede

Bitcoin, yüksek enflasyon ve beklenen ekonomik durgunluk sebebiyle 2020’nin sonundan bu yana görülen en düşük seviye olan 20.000 doların altına düştü. Düşüş, işten çıkarmalara ve takas platformlarının para transferlerini durdurmasına yol açtı. LinkedIn, giderek yaygınlaşan kripto dolandırıcılığına karşı dikkatli olmaları konusunda kullanıcıları uyardı.

CoinGecko verilerine göre Bitcoin, Cumartesi günü 20.000 doların altına düşerek 2020’nin sonundan bu yana görülen en düşük seviyeye geriledi.

En büyük kripto para biriminin fiyatı son haftalarda keskin bir düşüşle 18.739 dolara kadar indi. Ardından bir miktar yükselse de 20.000 doların üstüne çıkamadı.

Geçen yılın Kasım ayında neredeyse 69.000 dolar ile rekor seviyeye ulaşan Bitcoin’in değeri, o zamandan beri yükselen enflasyon ve beklenen ekonomik durgunluk yüzünden bazı yatırımcıların kripto varlıklarını satmalarıyla birlikte son tahlilde %70’ten fazla düşmüş oldu.

S&P 500 endeksinin Mart 2020’den bu yana en büyük haftalık düşüşü olan bu haftaki %5.8’lik düşüş ve ekonomiyle ilgili korkular hisse senedi piyasalarındaki yatırımcıları korkutuyor. Dow Jones Sanayi Ortalaması bu hafta %4,8 kayıpla 2020 yılının Ekim ayından bu yana en kötü haftasını yaşıyor.

Kripto değişim platformları Coinbase ve BlockFi, kripto fiyatlarındaki çöküş nedeniyle iş güçlerinin yaklaşık %20’sini işten çıkardı.

Düşüşler, bazı kripto şirketlerinin platformlarında para alışverişini de durdurmasına neden oldu. Kripto kredi platformu Celsius, müşterilerin para çekme, transfer ve takas işlemlerini önceki hafta durdurdu ve bu durum kullanıcıların paralarının uygulamada takılı kalmasına neden oldu.

Celsius CEO’su Alex Mashinsky, Cuma günü YouTube kanalında şirketin Bana İstediğini Sor (AMA) etkinliğine katılacaktı ancak son dakikada bunu iptal etti.

Şirket, Cuma günkü bir Twitter gönderisinde, “aşırı zorluklarla” mücadele ederken şimdilik AMA’leri duraklatacağını söyledi.

Kripto şirketi Babel Finance de Cuma günü yaptığı açıklamada, “olağan dışı likidite baskıları” nedeniyle para çekme işlemlerini donduracağını söylüyor. Hong Kong merkezli şirkete göre pazar “büyük dalgalanmalara” tanık oluyor.

Bunlara ek olarak ağ kurma platformu LinkedIn, perşembe günkü bir blog yazısında platformda son aylarda kripto para dolandırıcılığı da dahil olmak üzere yatırım dolandırıcılığı gibi “dolandırıcılık faaliyetlerinde bir artış” olduğunu yazdı.

LinkedIn, yazıda kullanıcılara kripto para birimi göndermelerini isteyen dolandırıcılara karşı dikkatli olmalarını söyledi ve insanları platformu güvende tutmaları için bu tarz vakaları bildirmeye teşvik etti.

Bitcoin’in 2022’deki düşüşüne karşın JPMorgan’ın bu varlığa karşı sıcak yaklaşımı sürüyor.

Ali Görhan
Ali Görhan
Articles: 1607