Binance’den Sabit Coin Hamlesi; USDC, USDP ve TUSD Desteğini Kesiyor!

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, mevcut kullanıcılarının hesaplarında bulunan ve yeni hesaplardan gelecek USD Coin (USDC), Pax Dollar (USDP) ve True USD (TUSD) sabit coinlerini şirketin kendi sabit coinine dönüştürmeye başlayacağını duyurdu.

29 Eylül’de gerçekleşecek olan bu hamle, şirketin yaptığı açıklamaya göre “kullanıcılar için likiditeyi ve sermaye verimliliğini artırmak” amacıyla hayata geçiyor. 

Binance’in bu kararının sonucunda USDC, USDP ve TUSD ile spot, vadeli ve marjin alım satım işlemleri de kaldırılacak. Şirketin paylaştığı gönderiye göre USDC, USDP ve TUSD’sini cüzdanından çekmek isteyen kullanıcılar, bu durumdan etkilenmeyecek.

Kullanıcılar USDC, USDP ve TUSD cinsinden BUSD cinsinde hesap bakiyelerine 1:1 oranında para çekebilecekler.

BlackRock, Fidelity, FTX ve Accel’i destekçileri arasında sayan 9 milyar dolarlık bir şirket olan Circle tarafından çıkarılan USDC, 50 milyar doları aşan piyasa değeri ile ikinci en büyük stablecoin. CoinMarketCap verilerine göre stablecoin günde 5,5 milyar doları aşan işlemlerde kullanılıyor.

Günlük 5,5 milyar dolar işleme ev sahipliği yapan USDC’nin, Binance’da BUSD’ye dönüştürülecek olması piyasadaki pek çok kişinin aklında yeni soru işaretleri doğurdu.

Zira USDC ile karşılaştırıldığında BUSD’nin piyasa değeri 19,3 milyar dolar ile USDC’nin altında kalmaktaydı. Ancak bu yeni açıklamanın ardından BUSD’nin günlük işlem (trade) hacimleri %56 yükselerek 6,5 milyar dolara ulaştı. Şu anda ise günlük işlem hacmi %65’lik bir artış ile 8,2 milyar doların üstüne çıktı.

Ali Görhan
Ali Görhan
Articles: 1607