Apple’dan Rakiplerini Kızdıracak Yeni Reklamcılık Hamlesi

Apple, cihaz satışlarındaki yavaşlamaya karşı koymak için reklamcılık işini kurmayı planlıyor.

Apple bir donanım markası olarak bilinir. iPhone’lardan iPad’lere kadar şirket, müşterilerin markalarına olan bağlılığını arttırmak ve onları yükseltme döngüsüne dahil etmek konusunda inanılmaz bir iş çıkardı. Ancak Apple, son zamanlarda cihaz satışlarında bir yavaşlama tehdidiyle karşı karşıya. Bu tehdit üzerine uygulama ve medya abonelik gelirlerinin yanı sıra hizmet gelirini desteklemek üzere reklamcılık işini kuruyor. Buna iPhone ve iPad cihazlarındaki kendi uygulamalarında reklam yerleşimini genişleterek başlamayı planlıyor.

Reklam gelirlerini artırma hamlesi, kullanıcıların uygulamaların onları izleyip izleyemeyeceğini seçmelerine olanak tanıyan ATT (Uygulama İzleme Şeffaflığı) programını başlattıktan sadece bir yıl sonra geldi. Bugüne kadar, reklamlar, haberler ve borsa uygulamalarında ve App Store genelinde reklam göstermekle sınırlandırılmıştı. Genişletme ile potansiyel olarak Apple Haritalar, App Store, Apple Books ve Apple Podcast’ler gibi vitrinler ve TV+ gibi Apple’ın iPhone ve iPad’lerdeki kendi uygulamalarına reklam getirebilecek. Apple reklam grubu Başkan Yardımcısı Todd Teresi’nin şirketin reklam gelirlerini çift haneli rakamlara çıkarmak istediğini söylediği bildiriliyor. Apple, geçtiğimiz çeyrekte App Store, Apple Music, iCloud, Apple News, Apple TV+ ve Apple Pay gibi hizmetlerden 19,6 milyar dolar kazandığını söyledi. Bu, beş yıl önceki aynı çeyrekte sadece %13 olan gelir karışımının yaklaşık dörtte birini temsil etmekte.

Apple, hizmet gelirinin ne kadarının reklamlardan geldiğini bildirmiyor ancak Bloomberg’in raporu, şirketin şu anda yılda yaklaşık 4 milyar dolar reklam geliri getirdiğini gösteriyor. Bu, Google’ın %90’ına kıyasla Apple’ın yıllık gelirinin yaklaşık %1’ini temsil ediyor. Analistler, Apple’ın reklam işinin 2025 yılına kadar 6 milyar dolara ulaşabileceğini tahmin ediyor. Karşılaştırma için parasının neredeyse tamamını reklamlardan sağlayan Snapchat, geçen yıl 4,1 milyar dolar gelir getirdi ve Twitter geçen yıl 4,5 milyar dolar reklam yaptı.

Peki, uygulama değişiklikleri rekabete aykırı mı?

Görünüşte gizlilik odaklı bir hareket olan ATT’nin piyasaya sürülmesi, pazarlamacıların reklamcılığı hedefleme yeteneğini zayıflattı. Müşteriler bu özelliği desteklerken Meta ve Snapchat gibi uygulama devleri, değişikliklerin sonucunda milyarlarca dolar kaybettiğini iddia ediyor. Meta, küçük işletmelerin müşteri bulmasını zorlaştırdığını savunarak Apple’ın değişikliklerine karşı bir lobi kampanyası başlattı. Meta yöneticileri, Apple’ın değişiklikleri nedeniyle 2022’de 10 milyar dolarlık reklam geliri kaybedeceklerini söylediler.

Ali Görhan
Ali Görhan
Articles: 1471