Apple açıkladı: “eSIM’le seyahat etmenin avantajları”

7 Eylül’de tanıtılan iPhone 14 serisinin üstüne Apple tarafından bir eSIM açıklaması yapıldı. Firma dönüşüm konusunda bilgilendiriyor.

iPhone 14 ailesi tam olarak 14, 14 Plus, 14 Pro ve 14 Pro Max modellerinden oluşuyor. İşte bu telefonlar, daha önce çıkan birçok iPhone modeli gibi Türkiye’de de açılan eSIM ya da elektronik SIM desteğine sahipler. Hatta telefonlar ABD’de fiziksel SIM yuvası olmadan satılıyor. Artık eSIM dönüşümüne hazır olan ve iPhone 15 ailesinden fiziksel SIM yuvasını tamamen kaldırma ihtimali bulunan Apple, bu süreç için özel bir sayfa hazırladı ve merak edilen sorulara net cevaplar verdi. Firma ilk olarak şu cümleler ile eSIM’in ne olduğunu aktarıyor:

“eSIM, dünya genelinde operatörler tarafından desteklenen endüstri standardı dijital bir SIM’dir. eSIM iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR ve sonraki modellerde kullanılabilir. Amerika Birleşik Devletleri’nde satın alınan iPhone 14 modellerinde fiziksel SIM yuvası bulunmaz ve sadece eSIM desteklenir.”

Apple konunun merkezinde yer alan “eSIM’le seyahat etmenin avantajları” özelinde ise şunları aktarıyor:

“eSIM yurt dışı seyahatlerinizde size birçok avantaj sunar. Fiziksel SIM’den daha güvenlidir çünkü iPhone’unuz kaybolduğunda veya çalındığında çıkarılamaz. eSIM sayesinde fiziksel SIM kartı (bunlar da kaybolabilir) almanıza, taşımanıza veya posta yoluyla size ulaşmasını beklemenize gerek kalmaz.

iPhone’unuzda, ihtiyaç duyduğunuz anda erişebileceğiniz sekiz veya daha fazla eSIM’i saklayabilirsiniz. Desteklenen iPhone modellerinde aynı anda etkin iki eSIM’e sahip olabilirsiniz. Örneğin; ikamet ettiğiniz ülke için bir eSIM ve ziyaret ettiğiniz ülke için başka bir eSIM.

Ayarlar’daki seçimlerinizi değiştirerek kayıtlı SIM’lerinizden hangisinin etkin olduğunu değiştirebilirsiniz. Düzenli olarak aynı yerlere seyahat ediyorsanız bu özellik sizin için faydalı olabilir.

Operatörünüz de eSIM planınızı dijital olarak yönetme ve gerektiğinde daha fazla veri ekleme olanağını sunabilir.”

Telefonlar hakkında genel olarak ise Apple’dan şu açıklamalar geliyor: “Müşterilerimiz iPhone’larına her gün güveniyor. iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max ile diğer tüm iPhone’lardan daha fazla geliştirme sunuyoruz. iPhone 14 Pro, sıradan kullanıcılardan profesyonellere kadar her kullanıcıya en iyi fotoğraflarını ve videolarını çekmelerini sağlayan bir kamera sisteminin yanı sıra Hep Açık ekran ve Dynamic Island gibi yenilikçi yeni teknolojiler sunuyor” diyen Apple Global Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Greg Joswiak sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çığır açıcı güvenlik özellikleri kullanıcılara en çok ihtiyaç duydukları anda yardımcı olarak daha da fazla güvenlik sağlıyor. Ayrıca olağanüstü güçlü ve etkili A16 Bionic çip ve tüm gün süren pil ömrüyle, bu şimdiye kadarki en iyi iPhone.”

“Müşterilerimiz her gün tüm işleri için iPhone’a güveniyor. iPhone 14 ve iPhone 14 Plus ile çığır açıcı yeni teknolojiler ve önemli güvenlik özellikleri geliyor. iPhone 14 Plus’taki yeni ve daha büyük 6.7 inç ekran sayesinde kullanıcılar internette gezinirken ekranlarında daha fazla içerikten yararlanabilecek, hatta daha fazla metin görüntüleyebilecek.” açıklamasını yapan Apple Global Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Greg Joswiak sözlerine şöyle devam etti:

“İki telefonda da loş ışık performansında büyük bir gelişme sağlayan güçlü ve yeni Ana kamera, 5G ve eSIM ile gelişmiş bağlantı özellikleri ve pil ömrünü daha da iyileştiren A15 Bionic çipin inanılmaz performansı bulunuyor. Bütün bu özellikler iOS 16 ile sıkı bir entegrasyon sağlayarak iPhone’u her zamankinden daha vazgeçilmez hale getiriyor.”  

Apple ve iPhone 14 serisi yanında bu da ilginizi çekebilir: Franky Zapata’dan yeni hava aracı

Ali Görhan
Ali Görhan
Articles: 1609