Ameliyat Sırasında Sanal Gerçeklikte Olmak Gerekli Anestezi Miktarını Azaltabilir!

Boston’daki Beth Israel Deaconess Tıp Merkezi’ndeki bir araştırma ekibi, el cerrahisi geçirecek olan 34 hastayı iki eşit gruba ayırdı. Bir gruba ameliyat sırasında rahatlatıcı şeyler izlemeleri için VR verildi; huzurlu bir çayır, dağ zirvesi veya ormanın 360 derecelik görüntüleri gibi sahneler. Diğer gruba ise VR verilmedi.

VR grubu, VR olmayan gruba göre önemli ölçüde daha düşük sedatif propofol (anestezik bir ilaç) seviyeleri gösterdi. PLoS ONE’da açıklandığına göre, saatte ortalama 750.6 miligrama kıyasla 125.3 miligram aldılar. Ayrıca VR grubu, VR olmayan gruba göre anestezi sonrası iyileşme ünitesinden daha hızlı ayrıldı: 75 dakikaya karşılık 63 dakika.

Araştırmacılar, VR grubundakilerin görsel uyaranlar sayesinde daha fazla dikkatleri dağıldığı için daha düşük anestezi seviyelerine ihtiyaç duyduğuna inanıyor. Ancak ekip, VR grubunun, VR’ın etkili olacağına inanarak ameliyata girmiş olabileceğini de kabul ediyor. Bu olasılığın da gelecekte araştırılması gerekebilir.

Hastanın aldığı anestezik miktarını azaltmak, hastanede kalış sürelerini kısaltmaya ve komplikasyon riskini azaltmaya yardımcı olabilir ve ilaçların maliyetinden tasarruf sağlayabilir.

Çalışmayı yöneten Colorado Üniversitesi’nde anesteziyoloji alanında yardımcı doçent olan Adeel Faruki, ekibin şimdi VR’ın operasyonlar sırasında kaygıyı yönetmeye yardımcı olup olamayacağını araştırmaya devam etmek için kalça ve diz ameliyatı geçiren hastalarda benzer bir sonraki denemeyi yürütmeyi planladığını söylüyor.

Ali Görhan
Ali Görhan
Articles: 1608