4,1 milyar euro ceza alan Google, Fotoğraflar’ı güncelledi

Avrupa merkezli 4,1 milyar euro cezası netleşen Google, popüler Fotoğraflar uygulamasında dikkat çeken bir güncellemeye gitti.

Google, 2018 yılındaki Android’i merkeze alan rekabet karşıtı adımları nedeniyle 4,1 milyar euro seviyesinde bir ceza ödemek durumda kalacak. Bu konuda açtığı temyiz davasını kaybeden, ancak orijinalde 4,3 milyar euro olan rakamı biraz aşağıya çekmeyi başaran firmaya Avrupa merkezli verilen ceza, Google’ın Android cihaz üreticilerine yönelik kuralları üzerinden geliyor. Bunlar arasında firmanın bazı uygulamalarının (Chrome ve Search gibi) her Android cihaza ön yüklü olarak eklenmesini zorunlu kılması da yer alıyor.

Bu arada firma bugün Google Fotoğraflar için de bir güncelleme gerçekleştirdi. Android ve iOS için yapılan güncelleme kapsamında servis biraz daha yetenekli oldu. Örneğin “Memories” özelliği ile artık arşivdeki eski fotoğraflar uygulamanın en üstünde daha dinamik olarak gösteriyor.

Bu bölümde artık otomatik olarak en önemli yerleri alınan videolar yer alıyor, fotoğraflara dinamik bir yapı katmak adına zoom uygulanıyor ve önümüzdeki haftalarda içeriklere enstrümantal müziklerin dahil edileceği de belirtiliyor. “Styles” ile eski fotoğraflara özel grafik tasarımlar eklemeye başlayan uygulama, 30 farklı seçeneğe sahip yeni kolaj editörü kullanıcıların dikkatini daha fazla çekecek gibi görünüyor.

Bu arada Google başka yasal konularda da gündemde yer alıyor. Örneğin firma uzun yıllardır Apple cihazların ana tarayıcısı Safari’de yerleşik arama motoru kalmak için milyarlarca dolar ödeme yapıyor. Konuşan kaynaklara göre Google, sadece 2020’de Apple’a yerleşik arama motoru olarak kalmak adına tam 10 milyar dolar ödedi. Bunun 2021 toplamında 15 milyar dolara, 2022’de ise 18 milyar dolar hatta 20 milyar dolara ulaştığı veya ulaşacağı aktarılıyor. Bu konuda iki dev isim de net bir rakam vermiyor.

Bu firmanın açık olarak rakipsiz olduğu için şaşırtan ödeme önümüzdeki yıl içerisinde sonra erebilir. Çünkü Amerika Birleşik Devletleri federal hükûmetinde hukuk ve kanunların uygulanması ile federal adalet sisteminin yürütülmesinden sorumlu federal bakanlık Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı, Google’a bir soruşturma açtı. Bakanlık, Google’ın Apple’a para ödeyerek öne çıkmasını rekabete aykırı bir davranış olarak görüyor.

Google haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: DJI imzalı yeni drone modeli

Ali Görhan
Ali Görhan
Articles: 1471